МИНАТОНЕДЕЛНИ ЕМИСИИ НА РАДИО МОФ 30 НОЕМВРИ-6 ДЕКЕМВРИ

Седум програмски и пет музички емисии слушавме во текот на изминатата недела. Изберете го својот омилен подкаст за преслушување.

Eagles of Death Metal се бендот во фокус кој го слушаме во ова издание на Guerrilla Radio.

Guerilla Radio – Episode 09 by Radio Mof Music on Mixcloud

Најдобите хитови на Billie Holiday во ова издание на Roaring Sounds заедно со Христијан Баневски.

Roaring Sounds E08 by Radio Mof Music on Mixcloud

Чаша црвено вино, акустични ноти и гласот на mr. David Coverdale и Whitesnake во Acoustic Stream заедно со Викторија.

Acoustic Stream E09 by Radio Mof Music on Mixcloud

Оваа емисија на Поларис ја посветуваме на визијата на Алехандро Жодоровски за адаптација на романот Дина на Френк Херберт и како замислата не се остварила поради буџетски пречекорувања. Затоа слушнете за неостварената идеја за правењето на најголемиот филм никогаш снимен, документиран во Jodorowsky’s Dune.

Polaris S02E08 by Radio Mof on Mixcloud

Во новото издание на Психе темата на која ја отворивме беше „Што се врти низ умовите на Y генерацијата?
Која е Y генерацијата и кои се нејзините карактеристики? Колку си мотивиран да вложуваш во себе? Дали сакаш да видиш промена и колку си спремен да направиш нешто околу тоа? Дали патуваш надвор од универзитетската кутија? Разговараме за младите, кои се промените што се случуваат во период на адолесценција, за т.н. Y генерација, младинскиот активизам и психологијата на младите. Во емисијата гостуваат претставници на едни од најактивните студентски организации. Ние поставивме неколку прашања, а вие изберете ја опцијата која најмногу ви одговара :
1. „Сеедно ми е, не се замарам” или 2. „Клик за плеј“

Psihe – Shto se vrti niz umovite na Y generacijata? by Radio Mof on Mixcloud

Во четвртата епизода на STR8OUT се осврнуваме на неодамнешните извештаи за напредокот на земјите кандидати/аспиранти кон ЕУ од регионот преку изјави од ЛГБТИ активист(к)и од Србија, Албанија, Косово и Босна и Херцеговина.

STR8OUT S04E04 by Radio Mof on Mixcloud

Во студио во ова издание на Хип Хоп Манија го имаме Ајри Скреч. Слушаме музика од Drake, Post Malone, Kanye West, Kendrick Lamar & Timbaland.

Hip Hop Manija E03 by Radio Mof Music on Mixcloud

Тамара е во студио заедно со Симон Палитов. Тој е новиот член на Незадолжителна лектира. Во оваа епизода се дружиме и со Дора, која ќе раскаже зошто е важен Светскиот ден на борба против сидата. И секако – ве информираме за сите културни случувања периодов во Скопје.

Nezadolzitelna Lektira S03E08 by Radio Mof on Mixcloud

Трендови и навики од запад кои полека доаѓаат кај нас како и што беше најактуелно минатата недела. Зошто нема delivery на бурек? Како одлучуваме од кое место ќе нарачаме пица? Слушнете една супер интересна дискусија на токму оваа тема во ова издание на ИТН подкаст.

ITN Podcast S02E09 by Radio Mof on Mixcloud

Си купивте фармерки бидејќи беа на попуст? Или можеби џемпер иако имате 10? Па ефтино беше зашто да не! Не е ефтино, скапо е, го плаќа животната средина. Какви проблеми правиме со отпадот кој го создаваме слушнете во ова ново издание на What a Waste, зборуваме за сите видови на отпад кои не можат да се рециклираат и повторно да се искористат, како материјалите стануваат неискористливи и претставуваат проблем. Имаме решенија- затоа преслушајте ја оваа What a Waste епизода.

What a waste – Episode 07 by Radio Mof on Mixcloud

Ова издание на Црвен Крст Ќоше, со гости од МЦМС и клубот на млади на Црвен Крст Скопје, зборуваме за Денот на Волонтерите и промоцијата на волонтерството во рамките на Таксират Volunteer Day.

Crven Krst Kjose S04E05 by Radio Mof on Mixcloud