Културни настани во јуни на двата зелени покриви во Скопје

Зелените покриви во центарот на Скопје,  покрај тоа што придонесуваат за разладување и спуштање на жешките летни температури во градот, како и за намалување на загадувањето во воздухот, периодов стануваат дестинација за голем број различни културни настани, најавија од Град Скопје.

Културната програма е составена од филмски проекции, музички концерти и театар на отворено.

На зелениот покрив на Дом на градежниците, МКЦ денеска (5 јуни ) организира музичка програма и кино на отворено. Во 19 часот со Диџеј сет ќе настапи Фиц (Студени нозе), а во 21 часот е проекцијата на филмот „The Happiness Effect“ од режисерот Борјан Зафировски.

Влезот е слободен, со претходно подигнат бесплатен билет преку bileti.mkc.mk. Настанот ќе бидат реализиран според протоколот за организирање настани на отворен простор.

На зелениот покрив на ГТЦ, следниот викенд ќе се одржи настанот „Театарски викенд на отворено“ во организација на Театар Комедија и ГТЦ.  На репертоарот се претставите: ,,Вечера за глупаци“ (11 јуни, петок), ,,На отворено“ (12 јуни, сабота) и ,,Чао пријатно!“ (13 јуни, недела). Претставите ќе се играат на отворени сцени лоцирани кај петтата фасада на ГТЦ и на Зелениот покрив на ГТЦ, со почеток во 21 часот, со запазени мерки за одржување настани на отворено. Билетите за настанот  се веќе во продажба, а ќе може да се купат од од билетарницата на Театар Комедија (секој ден од 10 до 18 часот).

Од Градот најавуваат дека културната програма на зелените покриви во центарот ќе продолжи и во наредниот период, a заинтересираните граѓани и посетителите ќе имаат можност за пријатни летни мигови, во, како што велат, новите урбани оази.