„Епл“ сака да скенира американски Aјфони поради слики со сексуална злоупотреба на деца

„Епл“ ги претстави плановите за скенирање на американските Ајфони за слики од сексуална злоупотреба на деца, добивајќи поддршка од групите за заштита на децата, но истовремено предизвика и загриженост кај некои безбедносни истражувачи дека системот може да се злоупотреби, вклучително и од владите кои бараат да ги надгледуваат своите граѓани, објави АП.

Алатката дизајнирана да открие познати слики од сексуална злоупотреба на деца, наречена „neuralMatch“, ќе ги скенира сликите пред да бидат поставени на iCloud. Ако најде совпаѓање, сликата ќе биде прегледана од човек. Доколку се потврди детска порнографија, сметката на корисникот ќе биде оневозможена и ќе биде известен Националниот центар за исчезнати и експлоатирани деца.

Одделно, Епл планира да ги скенира шифрираните пораки на корисниците за сексуално експлицитна содржина како мерка за безбедност на децата, што исто така ги вознемири застапниците за приватност.

Системот за откривање ќе означува само слики што се веќе во базата на податоци на центарот за позната детска порнографија. Родителите што фотографираат фотографии од дете во бања веројатно не треба да се грижат. Но, истражувачите велат дека алатката за совпаѓање – која не „гледа“ такви слики, туку само математички „отпечатоци од прсти“ што ги претставуваат – би можела да биде наменета за пострашни цели, пишува АП.

Метју Грин, врвен истражувач за криптографија на Универзитетот Џонс Хопкинс, предупреди дека системот може да се користи за прогон на невини луѓе, испраќајќи им навидум безопасни слики дизајнирани да се совпаднат со детска порнографија. Тоа може да го измами алгоритмот на „Епл“ и да алармира спроведување на закон.
„Истражувачите успеаја да го направат ова прилично лесно“, рече тој за способноста да се измамат такви системи.

Други злоупотреби може да вклучуваат надзор на владата врз неистомислениците или демонстрантите. „Што се случува кога кинеската влада вели: „Еве список со датотеки што сакаме да ги скенирате“, прашува Грин. „Дали ‘Епл’ вели не? Се надевам дека ќе кажат не, но нивната технологија нема да каже не “.

Технолошките компании, вклучувајќи ги Мајкрософт, Гугл, Фејсбук и други, со години споделуваат дигитални отпечатоци од прсти на познати слики за сексуална злоупотреба на деца. Епл ги искористи за скенирање кориснички датотеки складирани во својата услуга iCloud, која не е толку сигурно шифрирана како податоците на уредот, за детска порнографија.

Епл со години е под владин притисок за да овозможи зголемен надзор на шифрирани податоци. Излегувањето со новите безбедносни мерки бараше од Епл да изврши деликатен баланс помеѓу спречување на експлоатација на деца, додека ја одржува својата висока обврска за заштита на приватноста на своите корисници.

Но, обесхрабрената „Electronic Frontier Foundation “, пионер за граѓански слободи преку Интернет, го нарече компромисот на Епл за заштита на приватноста „шокантно за корисниците кои се потпираа на лидерството на компанијата во приватноста и безбедноста“.

Во меѓувреме, компјутерскиот научник кој пред повеќе од една деценија ја измисли PhotoDNA, технологија што се користи од органите на прогонот за да се идентификува детска порнографија преку Интернет, го призна потенцијалот за злоупотреба на системот на Епл, но рече дека е многу надмоќен од императивот за борба против сексуалната злоупотреба на деца.