Минатонеделни емисии на Радио МОФ 08-14 февруари 2016

Under Skopje’s Ground е емисија која премиерно започна токму минатиот вторник, девети февруари, а во четвртокот ја емитувавме и втората епизода на новата емисија посветена на биодиверзитетот во Македонија, Ендемик.

Во еко радио емисијата What A Waste, посветена на отадот, зборуваме за процесот на компостирање кој овозможува ефикасно кружење на органската материја, намалување на количините отпад кои се носат на депониите, создавање на природно ѓубриво кое се користи во одгледувањето на поздрава храна, а се постигнува и значаен економски ефект – отварање на нови работни места.

Во ова второ издание на Ендемик на Бисера друштво во студио и прави Aна од #MacedonianOwlTrust во разговор за бувовите.

Во првото издание на емисијата Under Skopje’s Ground гости се Kacar Toksikolozi и Bochvarov Nikola од BAZA 903 и час по музичка душа со Арам Хачатуријан!!!

Бенд во фокус во ова издание на Герила Радио беа Mudhoney, американски алтернативен рок бенд фориран во 1988 во Сиетел, Вашингтон.

Новата епизода на радио емисијата Поларис ја посветиваме на Хајао Мијазаки, основачот на Studio Ghibli и легендата на јапонската анимирана кинематографија. Мијазаки низ годините стои како режисер на многу убави фантазиски и сф наслови, а во оваа епизода тема ќе бидат Laputa: the castle in the sky и Princess Mononoke.

RTLS S03E14 или The Rituals Show беше посветен на Loose Lips [UK] weekend takeover @ Капан Ан!!

Во шеснаесeтото издание на Acoustic Stream во живо ја раскажавме акустичната приказна на Leana Thaqi.

Најдобрите денсхол хитови ги преслушваме во 73тото издание на Reggaeneracija.

Piano sessions во Acoustic Extravaganza . Преслушуваме музика од Aquilo, Anna Calvi, Tobias Jesso Jr, Paul Weller, Cat Power , KT Tunstall & Sia.

Во ова издание на ‪#‎ИТН‬ подкаст, разговаравме за European Best Engineering Competition. По тој повод, во студио гостуваа главните организатори – Best Skopje.

Colin Vearncombe или попознат под сценското име Black беше музичарот на му оддадовме почит во шетстото издание на Digital Culture.

Во Временски патници тема на разговор беше Новиот Ред Бул предизвик за кој Никса, Мила и Дарко разговараа со гости во студио и секако уште едно ВП издание во кое слушавме многу дообра музика.

Гаражни Причи беа повторно во етерот после долгата пауза. Во студио Даме имаше разговор со Дени и Кико од Фонија, по повод нивниот тазе албум „Без Име“ и многу други работи.