Минатонеделни емисии на Радио МОФ 09-15 ноември

Девет програмски и шест музички емисии слушнавме минатата недела на Радио МОФ. Изберете го својот подкаст.

Јован и Филип во ова второ издание на Астросфера ни раскажаа повеќе околу планетата Марс. После објавата на NASA за пронаоѓањето на течна вода на оваа планета, повторно се активираа дебатите за нејзина колонизација.

Astrosfera S02E02 by Radio Mof on Mixcloud

Френк Синатра е еден од најголемите музички легенди. Христијан во оваа петта епизода на Roaring Sounds подготви плејлиста од неговите најдобри хитови.

Roaring Sounds E05 by Radio Mof Music on Mixcloud

Гиле во новата епизода на Guerrilla Radio спреми музика од The Clash и многу информации кои може да ги слушнете за овој англиски панк-рок бенд формиран во 1976 како дел на оргиналниот бран на британскиот панк.

Guerila Radio – Episode 06 by Radio Mof Music on Mixcloud

Викторија за ова издание на Acoustic stream ги избра акустичните ноти на Emeli Sande за уживање во амбиенталното светло кое се вклучува секој понедленик, во 21:00 часот на Радио МОФ.

Acoustic Stream E06 by Radio Mof Music on Mixcloud

Во второто издание на Психе разговаравме на темата „Кој (не) е твојот хороскопски знак?“ Хороскоп, гатачи, гледање на кафе, црни мачки, теории на заговор, петок 13-ти, детелина со четири листа… зошто веруваме? Од каде потекнува човековата подготвеност да прифати одредени тврдења кои не се научно потврдени?

Преслушајте ја оваа епизода на Психе и дознајте повеќе за психологијата позади причините и последиците од верувањето во овие нешта.

Psihe – Koj (ne) e tvojot horoskopski znak? by Radio Mof on Mixcloud

Излегувањето на Fallout 4 е одличен повод во ова издание на Поларис да направиме мала прошетка во американската пустелија, во која после една катастрофална нуклеарна војна се издигнува еден нов свет. За се што е поврзано со депресивниот, но црнохуморен сетинг зборуваме со гостинот во студио Мирослав Камџијаш.

Polaris S02E06 by Radio Mof on Mixcloud

Тимот на Секси Маало: Стефи, Кико и Ања во оваа епизода ни зборуваат за машкото здравје. Во студио се заедно и со Превентус – Preventus кои се главните „виновници“ за #movember во Македонија.

Seksi Maalo S04E3 by Radio Mof on Mixcloud

Јелена од емисијата Младите во Скопје овојпат ја отвори темата за „Бон-тон“, а во студио беше заедно со Викторија Јовева со која разговараа за примерното однесување.

Mladite u Skopje – Episode 2 by Radio Mof on Mixcloud

Во средата имавме премиерно издание на новата емисија на англиски јазик- Digital Culture. Digital Culture е радио емисија за дигиталната култура проследена преку популарната, експерименталната и еклектична музика и кинематографија. Емисијата која опфаќа широк спектар на музички идеи значајни за светската култура и музика воопшто. Водител на Digital Culture е Рашид Раш Салији.

Digital Culture – Velvet 01 by Radio Mof on Mixcloud

Црвен Крст Ќоше ја отворија темата за мигрантската криза. Во студиото гостуваат Магдалена Јаќимоска и Кристина Петрова.

Crven Krst Kjose S04E04 by Radio Mof on Mixcloud

Втората Преживеалица беше посветена на музичката легенда Драган Ѓаконовски – Шпато. Бобан направи избор од одлични хитови за вистински музички времеплов.

Prezivealica – Episode 02 by Radio Mof Music on Mixcloud

На Матеј и Тамара во ова издание на Незадолжителна лектира им гостува дел од екипата од ФДУ со кои разговараа за овогодинешното издание на Скомрахи.

Nezadolzitelna Lektira S03E05 by Radio Mof on Mixcloud

Во шестото издание на ITN подкаст за информатика, технологија и наука. Темите за оваа епизода се: Како facebook & messenger стануваат „creepy“ – односно какви податоци можат да се влечат од нашиот телефон доколку им дозволиме, апликации кои го покажуваат загадувањето на воздухот и како тие можат да ја креанат нашата свест, користењето на google maps и кога сме offline како и за за петтиот по ред Start up weekend-Skopje.

ITN Podcast S02E06 by Radio Mof on Mixcloud

Временските Патници Николај и Дарко ова издание на ВП го посветија на 71 – годишнината од Скопскиот земјотрес и на посуштински муабет за сите што планираат да живеат во Скопје.

Vremenski Patnici – Skopje by Radio Mof Music on Mixcloud

И во 64тата Регенерација слушаме квалитетни реге вибрации.

Reggaeneracija S03E64 by Radio Mof Music on Mixcloud