„Не сум бомбардирана од реклами и луѓе што ми го одземаат времето“ – искуства за живот без социјални мрежи

Пет различни луѓе го раскажуваат своето искуство со аналогниот начин на живот. Тие решиле да намалат или целосно да ја исфрлат употребата на социјални медиуми. Резултатите биле различни, иако секој од нив забележал одредено подобрување.

Морган Ричардсон, (30), медицински сестра во ковид центарот во Лос Анџелес воопшто нема профили на социјалните медиуми.

„Човеку, приказните што можам да ти ги раскажам за млада жена без социјални мрежи… Луѓето полудуваат, толку се лутат на мене! Имам партнер, но кога излегував, луѓето мислеа дека лажно се претставувам затоа што немам социјални мрежи. Јас прилично добро изгледам и луѓето би помислиле: Таа лаже, има само тајни профили со кои ги прогонува луѓето, таа е самобендисана. Не, едноставно немам социјални медиуми. Тие дури и не ме прашуваат зошто.

Работите што успеав да ги постигнам за краток временски период без социјални мрежи се ненормални. Сега сум на студии и работам со полно работно време. Се подготвувам да аплицирам за магистерски програми. И бидејќи немам социјални медиуми, не губам време. Не сум бомбардирана од луѓе кои постојано ми го одземаат времето. Фокусирана сум кон себе и кон своите цели.

Жените се изненадени дека јас не купувам преку интернет. Не чувствувам нагон; Не сум постојано бомбардирана од реклами. Немам известувања на мојот телефон. Ниту една апликација. Кога добивам СМС-пораки, мојот телефон вибрира. Тоа е тоа.

Подобро спијам. Мојата концентрација мислам дека е одлична. Дефинитивно ги гледам моите пријатели како посегаат по своите телефони, ги бараат своите телефони, гледаат на социјалните мрежи, дури и во медицинското училиште. Јас учев со часови и часови, а тие сакаа пауза. Добив 4,0 оценка. Само работев напорно и не ми го одвлекуваше вниманието.“

Брајан Марковски (39), експерт за сајбер безбедност и водител на подкастот „Sovryn Tech“ во Портсмут, Њу Хемпшир, се откажал од сите социјални медиуми.

„Јас се занимавам со компјутери од мојата шестгодишна возраст. Имам среќа што го видов патот на компјутерската револуција. Одлично е што сите сме меѓусебно поврзани и неверојатно е што можеме да направиме на интернет. Но, тогаш почнувате да ги забележувате негативностите на мрежата. Сфаќате, дали воопшто имам време или внимание да читам книга повеќе? Дали воопшто имам време или внимание потребно да прочитам статија?

Кога разговарав со луѓето во реалниот живот, многу од нив велеа: ‘Еј, дали видовте што рече оваа личност на Твитер?’ или ‘Дали видовте што рече оваа личност на Фејсбук?’ Беше навистина шокантно, бидејќи животот на интернет во крајна линија не значи ништо. Можев да ги прашам: Се сеќавате ли што твитавте пред пет минути?’ Никој немаше да се сети.

Се чинеше дека никој всушност не живее. Се сеќавам дека бев млад и не сакав да ги слушам бабите и дедовците – не сакав да слушам за нивните приказни. Сега, умирам по нивните приказни затоа што тие се вистински. Тие всушност живееја и правеа работи што беа незаборавни, наместо да бидат постојано вознемирени или изненадени од она што се случуваше на социјалните мрежи.

Твитер ми беше главна занимација со години. Почнав во 2010 година. Конечно ставив крај на тоа при крајот на 2020 година. Имав околу 11.000 следбеници и веројатно би поминал добри два до четири или пет часа на ден таму. Тоа е како лоша врска. Во одреден момент би си рекле – добро, тоа е тоа. Доволно е. Без оглед на кои квалитети, едноставно не можам повеќе да го правам ова.

Вие станувате посреќни додека си одите. Моето ментално здравје никогаш не било подобро.“

Меган Конер (36), чувар на кучиња во Мидлтаун, Њујорк, се откажала од Фејсбук и Инстаграм, а од Твитер е блокирана поради навреда кон Трамп.

„Ги избришав Фејсбук и Инстаграм по смртта на моето единствено дете во деветтиот месеци на 29 јули 2017 година. Со часови скролав во мојата тага, горчливост и лута на секој што има живи деца.

Кога се приклучив на групите за тага по смртта на Бернард, секогаш имаше барем еден трол кој се потсмеваше на мојата загуба или го обвинуваше мојот избор за неговата смрт. Една жена ми рече дека заслужувам син ми да умре затоа што го поддржувам правото на жена да избере. Тоа беше последната капка.

Сфатив дека ништо во овој пеколен пејзаж на социјалните медиуми нема да ми помогне затоа што дури и во таканаречените ‘безбедни простори’ ме сретна омраза во време кога ми требаше разбирање и утеха.

На крајот ми беше дијагностицирано АДХД и таа дијагноза ми помогна да разберам како социјалните мрежи не влијаеја само на моето расположение и емоции, туку беа фабрика за допамин за мојот мозок. Откако го отстранив Фејсбук и мојот оригинален профил на Инстаграм, открив дека навистина можам да работам на мојата хигиена за спиење – наместо да скролам бесконечно, можев да пуштам видео за медитација за спиење и да заспијам лесно за прв пат по многу долго време.

Повторно можам да читам книги и да ги задржувам информациите во нив многу подобро отколку порано. Читам две до три книги неделно. Претходно, имав среќа ако прочитав две до три книги годишно. Јас сум во можност да посетувам часови преку интернет што навистина ме интересираат, како келтска митологија и хербални лекови.“

Аден Капс (21) година, англиски специјалист на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, се префрли од Ајфон 6 на телефон со преклоп.

„На колеџ, сакав да ја намалам бучавата околу мене. Повеќето од моите пријатели имаат профили на социјалните мрежи, но неколку од нив ги нема на социјалните мрежи. Еден од моите пријатели е во иста позиција како мене: тој има телефон на преклоп и нема социјални медиуми.

Во моментов не се гледам со никој, но имав врски додека користев телефон на преклоп. Ако ништо друго, тоа беше позитивна работа.

За време на мојот средношколски период и преминувањето кон полнолетство, кога почнав да имам чувства кон спротивниот пол, бев целосно втурнат во интернет разговори и социјални медиуми – Инстаграм главно. Јас целосно ги споив тие две работи. Инстаграм и девојчињата беа во сличен дел од мојот мозок, а Инстаграм беше возилото за да се допре до девојките. ‘Лајковите’ и коментарите беа навистина значајни. Беше ужасно, бидејќи двосмисленоста на коментарот или ‘лајкот’ е само способна да ги мачи луѓето. Според мене, тоа е навистина неприроден начин на создавање врски.

Излегувањето со некој офлајн сега е исто толку предизвикувачко како и што било за татко ми. Така размислувам. Но, се чувствувам како да е вистинскиот начин да го сторам тоа. Делува повистинито.

Мислам дека луѓето некако се враќаат назад затоа што тоа е постар начин, но е доволно искрен. Тоа е само природна работа. Можеби е добра работа да ви пристапи некој што зборува со вас со лицето точно пред вас.“

Шерон Балдесари (32), работи во продажба на технологија во Њујорк. Таа се откажа од Инстаграм минатата година, а од Фејсбук уште во 2016 година.

„Пред околу шест месеци, за прв пат го избришав Инстаграм од мојот телефон. Изненадувачки, не ми недостига.

За време на првите месеци од пандемијата, Инстаграм беше воздигнувачки. Постојано гледав прекрасни и смешни начини како луѓето не дозволуваа нивните духови да бидат убиени.

Се чинеше дека тоа се промени во јуни, точно по убиството на Џорџ Флојд и кога црниот квадрат стана вирален во знак на солидарност со Black Lives Matter. Чувствував огромен притисок да го објавам, иако не знаев што значи. Се чувствував како невидлива рака да ме принудува да објавам повторно – во спротивно, тоа би значело дека не ми е гајле за BLM и дека сум расист. Сфатив дека ова е апсурдно и одбив да бидам дефинирана како личност според тоа што го објавувам или не.

Исто така, се засрамив кога сфатив колку малку следев црни, домородни и луѓе од други раси. Тогаш најдов многу профили кои им велеа на луѓето да престанат да објавуваат црн квадрат. Јас навистина ценев што оваа епизода ме предизвика да ги диверзифицирам гласовите што ги слушав.

Но, наскоро потоа, почнав да гледам ужасни коментари на профилите на скоро секоја јавна личност што ја следев – без разлика дали профилот беше блогер за храна или фитнес кралица. На сите им беа фрлени сајбер-ножеви заради тоа што или не зборуваа доволно, зборуваа премногу или зборуваа погрешно за Black Lives Matter. Фитнес-инфлуенсерка која секогаш ме инспирирала, објавуваше нешто како поддршка на BLM, а потоа доби порака со која посакуваа нејзиното неродено дете да умре! Тоа беше веројатно моментот кога Инстаграм заврши за мене.

Еден месец по откажувањето, се прашував дали треба да се вратам. Почнав да размислувам за моите мотиви. И покрај тоа, никогаш не бев толку популарна – не мислам дека некогаш достигнав повеќе од 100 лајкови за која било објава – имаше нешто во врска со ‘лајковите’ што потсвесно се опседнував. Се запрашав зошто сè што правев требаше да се види. Зошто чувствувам потреба да им покажам на луѓето? Не ми се допаѓаше ова сознание за себе и решив повеќе да не се хранам со тоа.“

Извор: Гардијан