[Видео] Демонстранти ја запалија зградата на либискиот парламент, за време на протест поради условите за живот

Демонстранти ја запалија зградата на либискиот парламент во источниот град Тобрук, протестирајќи против влошувањето на условите за живот и политичкиот застој, пренесува „Н1“.

Неколку телевизиски станици известија дека демонстрантите „вчера успеале да влезат во зградата и извршиле вандализам“. Се наведува дека изгорел дел од зградата. Парламентот беше празен, бидејќи петок е неработен ден во земјата.

Демонстрациите во Либија траат со месеци поради влошувањето на условите за живот и политичката криза.

Либискиот парламент е формиран во Тобрук, стотици километри источно од главниот град Триполи, по расколот помеѓу силите кои го контролираат источниот и западниот дел на земјата од 2014 година.

Второто, ривалско тело, официјално познато како Висок државен совет е со седиште во Триполи.

Северноафриканската земја, богата со нафта, е уништена од конфликт откако во 2011 година во бунтот поддржан од НАТО беше соборен и убиен долгогодишниот лидер Муамер Гадафи, што доведе до пораст на ривалските влади.

Земјата денеска е клучна почетна точка за илјадници мигранти кои патуваат во Европа, а некогаш го имаше еден од највисоките животни стандарди во Африка, со бесплатна здравствена заштита и бесплатно образование.