Уште седум лица починаа од КОВИД-19, има 10 новозаразени

Седум лица починаа од КОВИД 17 во изминатотот деноноќие, соопштија од Министерството за здравство. Така, пријавени е едно починато лице од Куманово (69г), Прилеп (78г), Тетово (77г), Гостивар (77г), Кочани (80г), Штип (69г) и Струмица (52г). Од пријавените, три лица се починати во домашни, а останатите 4 во болнички услови.

Министерството за здравство информира, дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.825 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на КОВИД-19 од Скопје – 5, Прилеп и Виница – по 2, Куманово – 1. Регистрирани се и 332 оздравени пациенти.

Направени се 2.825 тестови преку: ИЈЗ-409, ЦЈЗ Скопје-31, ЦЈЗ Битола-84, ЦЈЗ Прилеп-55, ЦЈЗ Тетово–14, ЦЈЗ Куманово–49, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-13, Институт за микробиологија–36, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-102, Авицена-251, Биотек-328, Систина-117, лабораторија Лаор-420, Синлаб-12, Ремедика-17, Плодност–56, Генеа–32, Никоб лаб-155, ВФВ Медикал-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 643.

Досега во земјата се направени вкупно 814.518 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.417, бројката на оздравени пациенти е 149.292, на починати е 5.455, а бројот на активни случаи изнесува 670.