Регистрирани пет нови случаи на Ковид 19 во Скопје и Тетово

Во последните 24 часа се направени се регистрирани 5 нови случаи на Ковид 19, а оздравени се 6 пациенти , информираа од Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

Притоа се направени 1.749 тестови, со кои се регистрирани 3 нови случаи на КОВИД-19 во Тетово и 2 во Скопје. Регистрирани сe 6 оздравени пациенти од: Велес – 2, Скопје, Прилеп, Тетово и Пехчево- по 1.

Не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 1.749 тестови преку: ИЈЗ-27, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово–11, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–1, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-143, Авицена-75, Биотек-93, Систина-48, лабораторија Лаор-0, Синлаб-52, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа–0, Никоб лаб-258, ВФВ Медикал-18, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.028. Досега во земјата се направени вкупно 911.154 тестирања на Ковид-19.

Најмногу активни случаи на има во Скопје – 65, Тетово – 55, Кичево 13 и по 11 во Куманово и Охрид.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.802, бројката на оздравени пациенти е 150.132, на починати е 5.487, а бројот на активни случаи изнесува 183.