Регистрирани 10 нови случаи на Ковид 19 и 16 оздравени лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.473 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 7, Прилеп , Тетово и Струга – по 1.

Регистрирани сe 16 оздравени пациенти од: Тетово – 10, Скопје и Гостивар – по 2, Прилеп и Штип – по 1.

Пријавени се две починати лица од: Гостивар (67г) и Тетово (62г) починати во болнички услови.

Направени се 2.473 тестови преку: ИЈЗ-26, ЦЈЗ Скопје-21, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-43, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово–0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–18, Жан Митрев (Филип Втори)-60, Авицена-58, Биотек-56, Систина-62, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа–0, Никоб лаб-447, ВФВ Медикал-19, Ели Медика-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1662.

Досега во земјата се направени вкупно 955.617 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.086 бројката на оздравени пациенти е 150.295, на починати е 5.491, а бројот на активни случаи изнесува 300.

Најмногу активни случаи има во Скопје 108, Тетово 87 и Куманово 32.