Нови 19 нови случаи на Ковид 19, Скопје и Тетово со најмногу активни случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.667 тестирања, а регистрирани се 19 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 8, Тетово – 5, Куманово – 2, Гостивар, Кочани, Гевгелија и Дебар – по 1.

Регистрирани сe 9 оздравени пациенти од: Тетово – 5, Скопје – 4. Не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 3.667 тестови преку: ИЈЗ-93, ЦЈЗ Скопје-27, ЦЈЗ Битола-46, ЦЈЗ Прилеп-45, ЦЈЗ Тетово–17, ЦЈЗ Куманово–29, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-5, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-9, Институт за микробиологија–10, Жан Митрев (Филип Втори)-89, Авицена-189, Биотек-153, Систина-103, лабораторија Лаор-196, Синлаб-38, Ремедика-11, Плодност–40, Генеа–8, Никоб лаб – 730, ВФВ Медикал-13,Ели Медика-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.804.

Досега во земјата се направени вкупно 927.182 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.901, бројката на оздравени пациенти е 150.168, на починати е 5.487, а бројот на активни случаи изнесува 246.

Според епидемиолошки анализи во моментов, најмногу активни случаи има во Скопје – 88,  Тетово 78, Гостивар 14, како и по 13 случаи во Куманово, Охрид и Кичево.