МЗ: 42 починати и 1.174 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во изминатото деноноќие од Ковид-19 починале 42 лица. Починале 15 лица од Скопје (53г, 56г, 58г, 58г, 60г, 65г, 65г, 69г, 69г, 73г, 73г, 73г, 73г, 80г, 84г), 4 од Куманово (59г, 59г, 67г, 75г), по 3 пациенти се пријавени од Прилеп (58г, 70г, 85г), Струмица (50г, 67г, 70г) и Кочани (63г, 69г, 84г).

Од Ковид-19 починале и по 2 лица од Битола (65г, 75г), Гостивар (70г, 75г), Кавадарци (51г, 65г), Штип (54г, 87г) и Охрид (61г, 74г) и по еден пациент од Тетово (73г), Велес (87г), Крива Паланка (81г) и Виница (80г). Еден пациент е починат во домашни услови, додека другите се починати во болнички услови.

Истовремено, од МЗ информираа дека во последните 24 часа се потврдени 1.174 нови случаи на Ковид-19. Регистрирани се 430 случаи во Скопје, 81 во Велес, 78 во Куманово, по 74 во Прилеп и Битола, 53 во Струмица, 49 во Охрид, 42 во Гостивар, 41 во Тетово, 38 во Кавадарци, 36 во Штип, 24 во Кичево, 22 во Гевгелија, по 20  во Кочани и Неготино, 12 во Ресен и 10 во Струга.

Потоа, регистрирани се по 9 случаи на Ковид-19 во Свети Николе, Крива Паланка и Виница, по 7 во Радовиш, Валандово и Богданци, 5 во Делчево, по 4 во Демир Капија и Македонски Брод, 3 во Демир Хисар, 2 во Берово и по 1 случај е регистриран во Пробиштип, Крушево, Кратово и Дојран.

Регистрирани се 811 оздравени пациенти, односно, од Скопје – 400, Прилеп – 67, Куманово – 40, Битола и Гостивар – по 33, Штип – 32, Тетово – 30, Кавадарци – 29, Велес – 28, Струмица – 16, Неготино – 13, Валандово – 11, Кичево и Гевгелија – по 9, Берово – 7, Кочани, Виница и Делчево – по 6, Свети Николе, Радовиш и Пробиштип – по 5, Ресен, Крива Паланка и Македонска Каменица – по 4, Пехчево – 3, Богданци и Македонски Брод – по 2 и по 1 од Демир Капија и Крушево.

„Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 140.065, бројката на оздравени пациенти е 113.430, на починати е 4.150, а бројот на активни случаи изнесува 22.485“, стои во соопштението на МЗ.

Досега во земјава се направени вкупно 660.522 тестирања на Ковид-19, а во изминатото деноноќие се направени 4.598 тестови.