Литванија ќе постави ѕид на границата со Белорусија за да го запре протокот на мигранти

Властите во Литванија најавија дека ќе постави бариера на границата со Белорусија и ќе распореди војници за да спречи илегални мигранти да преминуваат на нејзина територија, пишува BBC.

Премиерката Ингрида Симоните рече дека повеќе од 1.000 мигранти биле задржани откако минале преку границата од 679 километриод 1 јуни.

Литванија, членка на ЕУ, исто така ја обвини Белорусија дека пропушта странски мигранти и им дозволува да одат на границата.

Билатералните врски помеѓу двете држави се затегнати по апсењето на белорускиот дисидент во мај.

Роман Проташевич и неговата девојка Софија Сапега летаа од Грција за Литванија кога патничкиот авион неколку минути пред да влезе на територијата на земјата, прелетувајќи над Белорусија, екипажот доби информација од белоруската авијација дека има можност за потенцијален безбедносен ризик во авионот и добива инструкции да слета во Минск, наместо во Вилнус.

Сепак, заканата за поставена бомба се покажа како лажна, а парот беше приведен веднаш штом слета авионот.

Случајот Проташевич – „голема грешка која го врати фокусот на политичката криза во Белорусија“

Симоните за бариерата вели дека ќе биде „одреден знак и одредена пречка за организаторите на илегалните миграциски протоци“.

„За да им помогнеме на нашите гранични офицери, нашите армиски сили ќе бидат искористени за зголемување на бројот на луѓе кои физички ја чуваат границата“, додаде таа.

Во текот на целата мината година, литванските граничари приведоа 81 илегален мигрант кој преминувал од нејзиниот јужен сосед – далеку помал број од оној во последните неколку недели.

Симонти ја обвини Белорусија дека на мигрантите им нуди летови до белоруската престолнина Минск, повикувајќи се на докази пронајдени кај најмалку едно такво лице кое стигнало до Литванија.

„Постојат туристички агенции, директни летови што го поврзуваат Минск со Багдад [главниот град на Ирак] на пример, и постојат агенции и во Белорусија и во други земји кои работат и привлекуваат„ туристи “во Минск“, рече Симоните за новинската агенција Ројтерс.

Во меѓувреме, литванскиот министер за надворешни работи Габриелиус Ландсбергис изјави дека голем број илегални мигранти кои се обидуваат да преминат во Литванија од Белорусија биле пренесени од Турција.

Тој рече дека го замолил неговиот турски колега да помогне да се идентификуваат сите такви пристигнувања.

ЕУ веќе испрати претставници од нејзината гранична агенција Фронтекс на границата со Литванија за да помогне во справувањето со растечката мигрантска криза.

Лукашенко во неколку наврати предупредуваше дека белоруските власти повеќе нема да се обидуваат да спречат прилив на илегални мигранти од странство кон членките на ЕУ.

„Ако некои мислат дека ќе ги затвориме границите со Полска, Литванија, Летонија и Украина и ќе станеме камп за луѓето кои бегаат од Авганистан, Иран, Ирак, Сирија, Либија и Тунис, тие се во заблуда“, рече Лукашенко.

„Никој нема да задржиме, тие доаѓаат не кај нас, туку во просветлената, топла и пријатна Европа“, додаде тој подбивно.