Како градовите низ светот го прославија доаѓањето на Новата година

Новата година ја дочекаа жителите на Австралија, во Сиднеј околу милион луѓе, речиси секој петти жител на градот, присуствуваа на огнометот во сиднејското пристаниште.

Во Лондон, Англија, илјадници луѓе ќе собераа во близина на реката Темза додека се лансираа огномети од Лондонското око, највисокото тркало во светот.

Торонто беше домаќин на најголемиот огномет во Канада на брегот на градот. Одбројувањето до полноќ беше проследено со 10-минутен огномет синхронизиран со музика.

Над 400.000 луѓе беше предвидено да се соберат во пристаништето Викторија во Хонг Конг за да го гледаат новогодишниот огномет во градот. Над 10-минутното шоуто започна на полноќ и се протегаше на растојание од 1,3 километри – што Туристичкиот одбор на Хонг Конг го опиша како најголемото досега во градот на новогодишната ноќ.

Дубаи ја прослави Новата година со огномет од претпознатливиот Бурџ Калифа, највисокиот облакодер во светот од 828 метри.

Во Париз, стотици илјади луѓе се собраа покрај авенијата Елисејски полиња (Шанзелизе) за да ја дочекаат Новата година. Триумфална капија беше во центарот на вниманието при огнометот.

Традиционалните прослави на Хогманај во Единбург ја смрзнаа толпата која храбро се спротиставуваше на студеното време за да го гледа настанот.

Амстердам… беше Амстердам. Ова беше првпат Холандија да види шоу со дрон во комбинација со огномет.