[Галерија] Човечката болка низ призмата на рускиот напад врз Украина

Русија утрово започна воен напад против Украина, а рускиот претседател Владимир Путин ги предупреди другите земји дека секој обид за мешање ќе доведе до невидени последици, пишува „Евроњуз“.

Големи експлозии се слушнаа пред зори во Киев, Харков и Одеса. Во меѓувреме светските лидери го осудија почетокот на руската инвазија која може да предизвика огромни жртви и да ја урне демократски избраната влада во Украина.

Путин го оправда нападот врз Украина во телевизиско обраќање, тврдејќи дека е потребен за да се заштитат цивилите во источна Украина. САД пак посочија дека тоа е лажно тврдење како изговор за инвазија.

Погледнете ги фотографиите направени од фото-репортери на светските новински агенции.

фото: Крис МекГрет / „Гети“

фото: Ендрју Мариенко / „АП“

фото: Глеб Гаранич / „Ројтерс“

фото: Умит Бекташ / „Ројтерс“

фото: „Ројтерс“

фото: Карлос Барија / „Ројтерс“

фото: Ефрем Лукацки / „АП“

фото: Серхеи Нужненко / „Радио Слободна Европа“

фото: Арис Месинис / „АФП“

фото: Арис Месинис / „АФП“

фото: „Ројтерс“

фото: Емилио Моренати / „АП“

фото: Гети