Европското првенство во танци 2022 ќе се одржи оваа сабота во Скопје

Европското првенство во танци 2022 започнува во сабота (2 јули) како натпревар што ќе ги обедини најдобрите танчери од Европа, а ќе се одржи во Скопје, поточно во „Ист Гејт Мол“ и Спортскиот центар Јане Сандански.

На првенството ќе учествуваат над 3.000 танчери од Србија, Црна Гора, Италија, Молдавија, Велика Британија, Турција, Словенија и многу други држави кои, како што се вели во најавата, ќе ги покажат своите најдобри потези за да се претстават себеси, својата екипа и својата земја преку хип-хоп битки. Битките ќе се одвиваат под добронамерен поглед на реномирано жири, најавуваат организаторите.

„Европското првенство во танци 2022 ќе биде искуство со нон-стоп музика, танцување и добри вибрации. Скопје, како домаќин на Европското првенство во танци 2022 ќе спои танцови уметници и кореографи од цела Европа за да го споделат најдоброто од хип-хипот со публиката, а во недела (3 јули), во склоп на првенството, Сара Јовановиќ, позната како Сара Jо, која е една од најпрепознатливите имиња на регионалната поп и хип-хоп сцена ќе направи спектакл за памтење“, најавуваат организаторите.