164 нови случаи на Ковид-19, Тетово го престигна Скопје по бројот на активни случаи

Министерството за здравство информираше дека последново деноноќие регистрирани се 164 нови случаи на Ковид-19 од вкупно направени 5.276 тестирања.

Новите позитивни на вирусот се регистрирани во: Тетово – 60, Скопје – 34, Гостивар – 21, Куманово и Битола – по 8, Струмица, Кичево и Дебар – по 5, Штип и Кочани – по 4, Прилеп и Струга – по 3, Берово – 2, Охрид и Пехчево – по 1.

Тетово со 229 активни случаи го престигна Скопје кој има 221 заразени жители со вирусот.

Пријавени се три починати лица: Две лица од  Гостивар (68г и 86г) и едно лице од  Скопје (82г), починати во болнички услови.

Регистрирани сe 18 оздравени пациенти од: Скопје – 7, Тетово – 6, Куманово – 4, Кичево – 1.

Направените 5.276 тестови се преку: ИЈЗ-163, ЦЈЗ Скопје-37, ЦЈЗ Битола-72, ЦЈЗ Прилеп-32, ЦЈЗ Тетово–43, ЦЈЗ Куманово–58, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-6, Институт за микробиологија–21, Жан Митрев (Филип Втори)-94, Авицена-304, Биотек-203, Систина-108, лабораторија Лаор-677, Синлаб-69, Ремедика-16, Плодност–51, Генеа–2, Никоб лаб-799, ВФВ Медикал-40, Ели Медика-14, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.466.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани лица во Северна Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 156.707 бројката на оздравени пациенти е 150.440, на починати е 5.497, а бројот на активни случаи изнесува 770. Досега во земјата се направени вкупно 994.490 тестирања на Ковид-19.