[Видео] Протести против законот за „странски агенти“ во Грузија, најмалку единаесет уапсени

Интервентната полиција во Грузија вчера ги растера демонстрантите кои се собраа пред парламентот додека пратениците расправаа за нацрт-законот за „странски агенти“, јавува Ал Џазира Балканс.

Пред парламентот се собраа околу 10.000 демонстранти, што е значително повеќе од претходниот ден, за да протестираат против законот што во понеделникот го одобри собраниската комисија.

Министерството за внатрешни работи на Грузија соопшти дека во судирот на полицијата и демонстрантите е повреден еден полицаец и дека се приведени 11 демонстранти.

Контроверзниот нацрт-закон ќе бара од организациите кои добиваат повеќе од 20 отсто од своето финансирање од странство да се регистрираат како агенти на странско влијание. Законот најверојатно ќе помине во парламентот, кој е под контрола на владејачката партија Грузиски сон и нејзините сојузници.

Критичарите велат дека законот ќе наштети на напорите на Грузија да се приклучи на Европската унија.

Критичарите го споредија нацрт-законот со руското законодавство, кое Кремљ го користи за да го потисне несогласувањето, што претставува моќно обвинување во Грузија каде Русија е непопуларна поради нејзината поддршка за отцепените региони Абхазија и Јужна Осетија.

Истакнатиот опозициски политичар Ника Мелија вели дека владата е „во дослух“ со рускиот претседател Владимир Путин и дека самата независност на Грузија е доведена во прашање.

„Она што дефинитивно можам да го кажам е дека волјата на Грузијците и грузијската волја не може да се победи. Грузијците ќе го надминат рускиот интерес“, рече тој.

Нацрт-законот мора да помине три читања во парламентот, а потоа најверојатно ќе се соочи со четврто гласање за да се отфрли претседателското вето.

Грузиската влада која се соочи со обвинувања за авторитаризам и наклонетост кон Русија, вели дека законот е потребен за да се унапреди транспарентноста и да се бори против „псевдо-либералните вредности“ наметнати од странците.

Владејачката партија неочекувано повторно го претстави законот месецов, повеќе од една година откако се откажа од претходниот обид за усвојување на законот поради протести.