Триото „Зулу 3.4“ ја доби наградата за најдобар млад македонски џез музичар

Скопскиот џез фестивал одлучи наградата за најдобар млад македонски џез музичар што традиционално се доделува секоја година, оваа година да му ја додели на инструменталното скопско џез-трио „Зулу 3.4“

Наградата всушност, како што велат оттаму, им се доделува на сите негови членови подеднакво, односно Дамјан Даневски (тапани), Марио Симоновски (гитара) и Мартин Џорлев (клавијатури).

„Ова е нивна година. Својот уникатен, оригинален звук, присутен на нивните три албумски објави, успешно го изнесоа на бројни концертни подиуми дома, но и во странство, освојувајќи искрени симпатии кај музичките новинари и публиката“, велат од „Скопје џез фестивал“.

„Зулу 3.4“ е инструментален бенд од Скопје, формиран во март 2018 година од тројца џез ентузијасти, чија цел е преку фузија на различни стилови да создадат уникатен звук и да внесат свежина на македонската музичка сцена. Иако станува збор за релативно млад бенд, досега имаат реализирано бројни настапи, а се потпишуваат и зад три авторски изданија: „FM to AM “, „Expandability“ и „Fragments“.

Наградата ќе им биде врачена во четврток (13 октомври) пред нивниот настап во Младинскиот културен центар во рамките на 41. Skopje Jazz Festival.