Свиречка промоција на деби албумот на бендот „Занаду“ во четврток

Алтернативниот македонски бенд „Занаду“ најавува свиречка промоција на нивниот деби албум што ќе се одржи во четврток (15 декември) во „Биртија паб“ со почеток во 21:00 часот.

Бендот како „загревање“ за претстојното објавување на првиот албу, вчера објави нова песна со спот „Зборувај, замижи, побегни“ која е достапна за слушање на Јутјуб.

 

За себе, членовите на бендот, Карло Јованоски (гитара, вокал) Марко Атанасов (гитара) Андреј Крстевски (бас) и Иван Богдановски (тапани) велат дека „Занаду“ е млад бенд кој не верува во жанровски ограничувања, а на музиката гледа како слобода за канализирање на моментална емоција, импулс и енергија.

„Слободното течење и храброто пливање низ жанрови, ритмови и фрекфенции се начини на кои пробуваме да го пронајдеме звукот кој ни се допаѓа“, велат од бендот. Досега, покрај „Зборувај, замижи, побегни“ ги имаат објавено и песните „Навика“ и „Соништа“.