Составот „Whereswilder“ на 22 март ќе настапува во „Агора“

Во барот „Агора“ во Куманово на 22 март од 21:30 часот е најавен концерт на „Whereswilder“, рок квартет од Атина, Грција, кој постои од 2014 година.

„Whereswilder“ е составен од Јанис Ралис – вокал/електрична гитара, Алекос Вулгаракис – електрична гитара, Василис Нисопулос – вокал/бас и Манолис Јаникиос – тапани.

„Нивното објавено деби ЛП, ‘Yearling’ (2014), го врами нивниот музички стил почнувајќи со психоделичен, но современ пристап кон класичните психоделични звуци од 60-тите. Записот беше препознаен од критичарите како еден од првите европски обиди за нео-психоделична рок музика, давајќи му на бендот дебитантски настап на Rockwave Festival 2015 заедно со ‘The Last Shadow Puppets’. Нивниот следен албум ‘Hotsho’“ (2016) беше под влијание на класичниот рок од 70-тите и може да се смета за тонски запис за патување за секој патник“, велат организаторите.

Од таму посочуваат дека нивниот последен албум „Movement In Place“ беше издаден во 2021 година од „United We Fly“ и црпи инспирација од неколку популарни музички жанрови од 70-тите, како што се софт рок, соул и фанк.

„Секоја песна раскажува секојдневна приказна каде луѓето можат да имаат момент ‘движење во место’. Овој момент може да се доживее само внатрешно: нешто се менува, но сè изгледа исто, времето запира, давајќи му можност на некој да сфати нови работи за себе и на крајот да продолжи со поголемо искуство“, стои во најавата за свирката.

„Whereswilder“ имаат настапувано на бројни фестивали во Грција и Европа (вклучувајќи го и Europavox), а ја започнуваат 2023 година со турнеја низ ЕУ.