МЗ: 33 починати и 1.272 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во изминатото деноноќие од Ковид-19 починале 33 лица, односно, 12 пациенти од Скопје (34г,45г,59г,62г,65г,72г,73г,75г, 78г,79г,80г и 84г) и по 2 пациенти од Прилеп (65г и 85г), Куманово (68г и 69г), Тетово (68г и 74г), Велес (68г и 78г), Охрид (49г и 83г), Кичево (73г и 80г) и Виница (59г и 84г).

Од Ковид-19 починал и по еден пациент од Кавадарци (79г), Битола (41г), Струмица (49г), Неготино (61г), Крива Паланка (84г), Валандово (83г) и Крушево (85г). Сите пријавени смртни случаи се починати во болнички услови.

Во последните 24 часа се потврдени 1.272 случаи на Ковид-19, информираат од МЗ. Регистрирани се 619 случаи во Скопје, 75 во Битола, 65 во Прилеп, 61 во Куманово, 50 во Тетово, 40 во Кавадарци, 39 во Велес, 34 во Охрид, 32 во Штип, по 23 во Струмица и Струга, 22 во Кочани, по 21 во Кичево и Берово и 19 во Гостивар.

Потоа, 18 случаи на Ковид-19 се регистрирани во Неготино, 17 во Крива Паланка, 15 во Гевгелија, 11 во Валандово, десет во Ресен, девет во Радовиш, по осум во Свети Николе, Пробиштип и Виница, пет во Делчево, по четири во Демир Капија, Кратово и Пехчево, по два во Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица и еден случај на Ковид-19 е регистриран во Крушево.

Регистрирани се 868 оздравени пациенти, односно, од Скопје – 421, Охрид – 55, Куманово – 50, Прилеп – 46, Велес – 35, Кавадарци – 27, Неготино и Гевгелија – по 25, Штип и Струмица – по 20, Битола – 19, Гостивар – 17, Тетово и Струга – по 16, Кичево – 14, Кочани и Радовиш – по 12, Берово – 7, Кратово – 5, Крива Паланка и Крушево – по 4, Ресен и Пробиштип – по 3, Валандово, Свети Николе, Виница, Делчево и Богданци – по 2 и по 1 од Демир Капија и Македонска Каменица.

„Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 128.511, бројката на оздравени пациенти е 106.392, на починати е 3.749, а бројот на активни случаи изнесува 18.370“, стои во соопштението на МЗ.

Досега во земјава се направени вкупно 620.810 тестирања на Ковид-19, а во изминатото деноноќие се направени 3.948 тестови.