МЗ: 28 починати и 1.409 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во изминатото деноноќие од Ковид-19 починале 18 лица. Починале 5 лица од Скопје (64г, 69г, 70г, 74г и 81г), по 3 од Штип (78г, 86г и 90г) и Охрид (54г, 78г и 79г), 2 лица од Куманово (75г и 81г) и по едно лице од Гостивар (71г), Велес (74г), Делчево (80г), Кочани (77г) и Неготино (81г).

„Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 10 починати лица, Куманово (3), Скопје (3), Струмица (3) и Берово (1). Починатите се на возраст од 40г до 89г. Од пријавените лица 4 лица  се починати во болнички услови и 6 лица се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 31.01.2021 – 07.02.2022г“, се вели во соопштението на МЗ.

Од вкупниот број починати лица – 28,  17 лица се целосно вакцинирани, а кај сите лица се регистрирани коморбидитети.

Во последните 24 часа потврдени се 1.409 нови случаи на Ковид-19. Регистрирани се 783 случаи во Скопје, Битола – 76, Куманово – 67, Кавадарци – 55, Тетово – 50, Велес – 45, Прилеп и Гостивар – по 42, Струмица и Неготино – по 30, Гевгелија – 24, Охрид – 21, Штип и Кичево – по 19, Кочани – 14, Ресен – 13, Крива Паланка – 12 и 11 во Валандово.

Потоа, регистрирани се 7 случаи на Ковид-19 во Радовиш, Струга, Делчево и Македонски Брод – по 6, Свети Николе, Виница и Демир Капија – по 5, Берово и Богданци – по 4, Дебар и Пробиштип – по 2 и по 1 случај во Кратово, Демир Хисар, Пехчево и Дојран.

Од вкупниот број позитивни – 1.409, регистрирани се 206 реинфекции.

Регистрирани сe 1.455 оздравени пациенти, односно од Скопје – 298, Битола – 129, Кавадарци – 123, Куманово – 112, Тетово – 98, Гостивар – 77, Велес – 76, Прилеп – 72, Струмица – 51, Валандово – 42, Неготино – 40, Штип – 39, Охрид – 37, Гевгелија – 35, Кичево – 34, Радовиш – 28, Ресен и Крива Паланка – по 21, Кочани – 20, Свети Николе – 18, Струга – 14, Богданци – 13, Дебар – 12, Делчево – 9, Демир Капија и Демир Хисар – по 8, Виница – 7, Дојран и Крушево – по 3, Берово и Кратово – по 2 и по 1 од  Македонски Брод, Пробиштип и Македонска Каменица.

„Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 283.547, бројот на оздравени пациенти е 263.196, на починати е 8.686, а бројот на активни случаи изнесува 11.665“, информираат од МЗ.

Досега во земјава се направени вкупно 1.834.588 тестирања на Ковид-19, а во изминатото деноноќие се направени 3.824 тестови.