Климатски активисти уапсени поради фрлање боја на споменикот Стоунхенџ

Двајца климатски активисти синоќа беа уапсени поради прскање со портокалова боја на античкиот споменик Стоунхенџ, во јужна Англија, пишува „Ал Џезира“.

Премиерот Риши Сунак ја осуди акцијата на групата „Џст Стоп Оил“ и ја нарече „срамен чин на вандализам“.

Инцидентот се случи само еден ден пред илјадници луѓе да се соберат кај споменикот стар 4.500 години за да ја прослават летната краткоденица – најдолгиот ден во годината на северната хемисфера.

Установата Британско наследство, која управува со оваа локација, соопшти дека настанот е „исклучително вознемирувачки“ и дека кустосите ја истражуваат штетата.

Активистичката група „Џст Стоп Оил“  на социјалната мрежа Икс напиша дека бојата е направена од пченкарен скроб и дека ќе се истопи на дожд.

„Џст Стоп Оил“  е една од групите во Англија кои прекинуваат важни настани и со храна и боја прскаат уметнички и културни дела и го сопираат сообраќајот за да го свртат вниманието на прашањето за глобалното затоплување.