Иран им се заканува на славните личности и новинарите поради протестите за Махша Амини

Иран го засили притисокот врз славните личности и новинарите поради бранот на протести предводени од жени по смртта на Махша Амини, која беше уапсена од „полицијата за моралност“.

Филмските работници, спортистите, музичарите и актерите ги поддржаа демонстрациите, а многумина како сигнал го протолкуваа тоа кога фудбалската репрезентација на Иран остана во нивните тренерки кога беа интонирани химните пред мечот со Сенегал во Виена.

„Ќе преземеме акција против славните личности кои ги распалија протестите“, изјави градоначалникот на Техеран, Мохсен Мансури, пренесе новинската агенција ИСНА.

Шефот на судството на Иран, Голамхосеин Мохсени Еџеи, исто така ги обвини „оние кои станаа познати поради поддршка од системот, а се придружуваат на непријателот кога времињата се тешки“.