Германија воведува нови мерки за невакцинираните жители

Германската канцеларка Ангела Меркел соопшти дека на германските државјани кои не се вакцинирани нема да им биде дозволено купување во продавници кои не продаваат основи продукти, но и посета на културните, односно, локалите за забава. „Индипендент“ пренесува дека парламентот дополнително размислува и за генерален вакцинален рок, како дел од обидите да се намалат инфекциите од коронавирусот.

Во обраќање по средбата со државните и федералните лидери, Меркел изјави дека ваквите мерки се неопходни поради грижата дека германските болници ќе се преполнат со пациенти кои се борат со коронавирусот.

„Ситуацијата во нашата земја е многу сериозна“, изјави Меркел, нарекувајќи ја мерката „акт на национална солидарност“.

Денеска, во Германија се регистрирани 73,209 нови случаи на КОВИД-19. Институтот „Роберт Кох“, пријавил 388 смртни случаи од вирусот, а вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата во Германија е 102,178.

Околу 68.7 отсто од германското население е комплетно вакцинирано, но овој број е далеку понизок од државната цел која изнесува 75 отсто. Меркел додала дека лидерите се согласиле и за враќање на носењето на маските во училиштата, а ќе се воведат и нови мерки за групирање. Германија цели кон 30 милиони вакцинации до крајот на годината.