[Галерија] Демонстранти со јајца кон македонското Собрание за време на обраќањето на Урсула фон дер Лајен

Nëse doni të lexoni tekstin në gjuhën shqipe, shtypni “Shqip” / За текстот на албански јазик кликнете „Shqip“

 • Група демонстранти на протестот во Скопје почна да фрла со јајца кон собраниската зграда за време на обраќањето на претседателката на Европската комисија (ЕК) Урсула фон дер Лајен во Собранието.

  Стотици демонстранти уште на пладне се собраа да протестираат против францускиот предлог, откако опозициските партии ВМРО-ДПМНЕ и Левица повикаа на протест пред Собранието, каде за денеска е закажана и 81-та седница на Собранието на која ќе се расправа за предлог-преговарачката рамка за пристапните преговори со Европската Унија, односно за францускиот предлог.

  Демонстрантите пред Собранието протестираат со македонски знамиња, транспаренти, скандирања и пеење народни песни.

  По вчерашниот протест против францускиот предлог, кој се одржа десетти ден по ред, беа поставени и шатори пред Собранието, каде група демонстранти кампуваше.

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски претходно повторно упати апел за мирен протест.

  „Иако ниту вечерашниот, ниту протестите во изминативе неколку дена не беа уредно пријавени, наспроти неодговорноста на организаторите, повикувам на свесност и одговорност во постапките. Никогаш поважни и порешавачки не биле европските вредности и социо-културни манири од сега – моментум кога демократските процеси мора да течат непречено“, напиша Спасовски.

  „Модификуваниот“ француски предлог предизвика протести во Скопје, а некои од нив ескалираа.

  Противниците на предлогот и опозициски партии тврдат дека со предлогот се загрозува македонскиот јазик и идентитет, како и дека „се бугаризира Македонија“. Од власта пак велат дека македонските национални позиции се зачувани.

  Кампови и протести пред Собранието, францускиот предлог пред пратениците

  Фото: Радио МОФ

 • Demonstruesit hedhin vezë në Kuvendin e Maqedonisë gjatë fjalimit të Ursula von der Leyen

  Një grup protestuesish në protestën në Shkup filluan të gjuajnë vezë në ndërtesën e Kuvendit gjatë fjalimit të kryetares së Komisionit Evropian (KE) Ursula von der Leyen në Parlament.

  Qindra demonstrues u mblodhën në mesditë për të protestuar kundër propozimit francez, pasi partitë opozitare VMRO-DPMNE dhe Levica bënë thirrje për protestë para Kuvendit, ku sot është caktuar seanca e 81-të e Kuvendit, në të cilën do të diskutohet mbi propozim kornizën për negociata, për negociatat e anëtarësimit në Bashkimin Evropian, pra për propozimin francez.

  Demonstruesit para Kuvendit po protestojnë me flamuj maqedonas, pankarta, duke kënduar dhe kënduar këngë popullore.

  Pas protestës së djeshme kundër propozimit francez, e cila u zhvillua për dhjetë ditë radhazi, para Parlamentit u ngrit një çadër ku u ngrit një grup protestuesish.

  Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski paraprakisht apeloi sërish për protestë paqësore.

  “Edhe pse as sonte dhe as protestat e ditëve të kaluara nuk u raportuan siç duhet, përkundër papërgjegjshmërisë së organizatorëve, bëj thirrje për ndërgjegjësim dhe përgjegjësi në procedurë. Vlerat evropiane dhe sjelljet socio-kulturore nuk kanë qenë kurrë më të rëndësishme dhe vendimtare se tani – një moment kur proceset demokratike duhet të ecin pa probleme”, ka shkruar Spasovski.

  Propozimi i “modifikuar” francez shkaktoi protesta në Shkup dhe disa prej tyre u përshkallëzuan.

  Kundërshtarët e propozimit dhe partitë opozitare pretendojnë se propozimi kërcënon gjuhën dhe identitetin maqedonas, si dhe se Maqedonia po bullgarizohet". Autoritetet thonë se pozitat kombëtare maqedonase janë ruajtur.

  Кампови и протести пред Собранието, францускиот предлог пред пратениците

  Фото: Радио МОФ