Десетици пропалестински демонстранти уапсени на Универзитетот Колумбија, апсења има и на други универзитети низ САД

Полицијата во Њујорк вчера вечерта изврши рација на Универзитетот Колумбија за да уапси десетици пропалестински демонстранти, дел од оние кои ја окупираа зградата на кампусот и да го отстрани протестниот камп што училиштето Ајви лига се обидуваше да го направи во претходните две недели, пренесува Радио Слободна Европа.

Претседателката на Универзитетот, Немат Минуш Шафик објави писмо во кое бара од полицијата да се задржи на кампусот најмалку до 17 мај – два дена по дипломската церемонија – „како би одржувала ред и би се осигурала камповите да не се постават повторно“.

Во рок од 3 часа кампусот беше испразнет од демонстранти, изјави потпаролот на полицијата, додавајќи дека се извршени „десетици“ апсења.

„Слободна, слободна, слободна Палестина“, извикуваа демонстрантите пред зградата. Другите викаа „Пуштете ги студентите“.

„Колумбија ќе се гордее со овие студенти за пет години“, изјави Сведа Полат, една од студентските преговарачи на коалицијата на студентските групи што ги организираа протестите.

Полат изјави дека студентите не претставуваат опасност и ја повика полицијата да се повлече, додека полицајците викаа кон неа и останатите да го напуштат кампусот.

Демонстрантите имаа три барања: отпуштање на компаниите кои ја подржуваат израелската влада, поголема транспарентност за финансирањето на универзитетот и амнестија за студентите и професорите кои добија дисциплински мерки поради протестите.

Претседателката на Универзитетот неделава рече дека Колумбија нема да се откаже од финансирањето поврзано со Израел. Наместо тоа, таа понуди инвестиции во здравството и образованието во Газа и потранспарентни директни инвестиции од Колумбија.

Универзитетот претходно предупреди дека студентите кои учествуваа во окупирање на зградата на кампусот се соочуваат со академско исклучување.

Окупацијата започна преку ноќ, кога демонстрантите ги скршија прозорите и упаднаа внатре. Осумкатницата, неокласицистичка зграда беше место за различни студентски интереси уште од 1960-тите.

Инаку, како што јавува „Би-Би-Си“, во последните 24 часа се извршени апсења на неколку универзитети низ САД.

Десетици демонстранти се уапсени во кампусот на Градскиот универзитет во Њујорк во Харлем за време на протестот кој се одржа вчера во текот на ноќта.

Барем 36 демонстранти се приведени во протестот на Универзитетот во Северна Каролина Чапел Хил.

Пет луѓе се уапсени на Универзитетот Флорида.