708 новозаразени и 32 починати од Ковид-19 во последното деноноќие

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се регистрирани 708 нови случаи на Ковид-19 и тоа 215 во Скопје, 53 во Куманово, 38 во Тетово, 33 во Струмица, 24 во Штип, 23 во Струга, 21 во Кичево, 19 во Битола, по 18 во Велес и Охрид, 17 во Гостивар и Кавадарци, 14 во Берово, 13 во Дебар, 9 во Делчево, 8 во Крива Паланка, по 7 во Кочани, Неготино и Радовиш, 6 во Свети Николе, по 4 во Гевгелија и Кратово, 3 во Пробиштип и Македонска Каменица, 2 во Пехчево, а по 1 нов случај е регистриран во Валандово, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод.

Оттаму дополнуваат дека пријавени се 32 починати лица, 11 од Скопје (81г, 79г, 74г, 73г, 69г, 67г, 67г, 66г, 60г, 50г и 42г), 5 починати лица од Тетово (78г, 78г, 65г, 63г и 53г), 4 починати лица од Гостивар (73г, 72г, 70г и 63г), 3 починати лица од Куманово (80г, 76г и 64г) , по 2 починати лица од Охрид (65г и 25г) и Струмица (70г и 69г) и по едно починато лице од Битола (70г), Штип (58г), Струга (81г), Кочани (64г), и Виница (47г).
Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 573 оздравени пациенти.

„Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 179.587, бројката на оздравени пациенти е 158.441, на починати е 6.045, а бројот на активни случаи изнесува 15.101“, велат од МЗ.

Досега во земјата се направени вкупно 1.182.940 тестирање на Ковид-19, а во последните 24 часа се направени 7.174 тестирања.