Тел Авив е најскапиот, а Дамаск најевтиниот град за живот во светот во 2021

Тел Авив се најде на првото место како најскап град за живот во 2021 година откако високата инфлација која ги подигна цените на голем спектар производи и услуги низ целиот свет по пандемијата со коронавирусот.

Израелскиот град се искачи пет места погоре на листата во споредба со минатата година и ги престигна ланските најскапи градови Париз, Хонг Конг и Цирих според рангирањето кое го прави Економист.

Растот на Тел Авив делумно е и поради растот на вредноста на нивната национална валута, шекелот, во споредба со доларот, како и поради зголемените цени за транспорт и основни намирници.

Францускиот главен град оваа година се најде на второто место заедно со Сингапур, а во првите пет се уште и Цирих и Хонг Конг. Њујорк е на шестото место, Женева на седмото, а во десетте најскапи градови се уште и Копенхаген, Лос Анџелес и Осака.

Најголем пораст во трошоците оваа година е регистриран во Техеран, кој се искачи 50 места на индексот и се најде на 29-тото место во светот. Голем раст на цените се забележани и во Рејкјавик и Киев. Во меѓувреме најголемо намалување во трошоците за живот има забележано Рим, кој од 16-тото место е паднат на 48-то. Бангкок и Лима исто така имаат големи падови на листата.

Цената на енергенсите и храната драстично се зголеми во некои држави поради рестрикциите во трговијата, недостатокот на работната сила и долготрајните проблеми во ланецот на дистрибуција. Истражувањето покажало дека просечната цена на безоловен бензин скокнала за 21%.

Податоците за 50.000 различни производи и услуги во 173 градови во светот биле прибирани во август и септември, кога во тек беше растот на цените на транспортот и продуктите. Просечно, цените пораснале за 3,5%, што е највисоко ниво на инфлација забележано во последните пет години.

Оваа година во индексот се додадени 40 нови градови. Од нив највисоко е позициониран Единбург, кој се најде на 27-то место. Штутгарт и Сан Диего исто така се пласираа во првите 50.

Дамаск е рангиран како најевтин град за живот во светот, а на дното на индексот се уште и Триполи, Ташкент, Тунис и Алмати.