Рекордни 50 починати и 1.320 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во изминатото деноноќие од Ковид-19 починале 50 лица. Починати се 19 лица од Скопје (95г, 92г, 86г, 84г, 81г, 80г, 80г, 78г, 76г, 75г, 73г, 73г, 70г, 70г, 68г, 62г, 61г, 60г, 58г), 4 од Кичево (63г, 62г, 56г, 53г), по 3 пациенти од Куманово (74г, 74г, 56г), Битола (73г, 69г, 55г) и Штип (82г, 67г, 53г).

Потоа, починати се по 2 лица од Прилеп (82г, 53г), Велес (77г, 70г), Струмица (84г, 74г) , Кочани (66г, 63г) и Крива Паланка (77г, 53г), а по еден пациент е пријавен од Тетово (46г), Гостивар (65г), Кавадарци (65г), Охрид (58г), Струга (72г), Неготино (62г) и Ресен (76г). Од починатите, 46 пациенти се починати во болнички услови, додека 4 пациенти се починати во домашни услови.

Од МЗ исто така информираа дека во последните 24 часа се потврдени 1.320 нови случаи. Регистрирани се 580 случаи во Скопје, 113 во Битола, 75 во Куманово, 59 во Прилеп, 50 во Велес, 43 во Охрид, 41 во Кавадарци, 38 во Тетово, 36 во Гостивар, 32 во Струмица, 31 во Штип, 30 во Кочани, 27 во Гевгелија, 24 во Ресен, 22 во Кичево, 14 во Радовиш и 13 во Струга.

Потоа, регистрирани се 12 случаи на Ковид-19 во Берово, десет во Неготино, по девет во Крива Паланка и Валандово, осум во Виница, седум во Богданци, шест во Делчево, по пет во Свети Николе и Македонски Брод, по четири во Дебар, Пробиштип, Демир Капија и Демир Хисар, три во Крушево и по 1 во Кратово и Пехчево.

Регистрирани се 457 оздравен пациент, односно, од Скопје – 133, Прилеп – 46, Кавадарци – 35, Куманово – 34, Велес – 22, Гостивар – 20, Штип – 19, Тетово и Неготино – по 18, Битола, Гевгелија и Струмица – по 15, Кочани – 12, Кичево – 8, Свети Николе – 7, Берово – 6, Радовиш и Пробиштип – по 5, Ресен, Делчево и Виница – по 4, Валандово – 3, Крива Паланка, Демир Капија и Македонски Брод – по 2 и по 1 од Охрид, Кратово и Демир Хисар.

„Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 132.740, бројката на оздравени пациенти е 108.197, на починати е 3.860, а бројот на активни случаи изнесува 20.683“, стои во соопштението на МЗ.

Досега во земјава се направени вкупно 633.407 тестирања на Ковид-19, а во изминатото деноноќие се направени 4.174 тестови.