Рекордни 1.511 новозаразени со Ковид-19 – починаа 32 лица

Министерството за здравство денеска информираше дека во изминатото деноноќие се потврдени 1.511 новозаразени со Ковид-19. Регистрирани се 654 случаи во Скопје, 116 во Куманово, 86 во Битола, 68 во Велес, 64 во Прилеп, 56 во Тетово, 55 во Гостивар, по 44 во Кавадарци, Штип и Охрид, 38 во Струмица, 35 во Гевгелија и 25 во Кичево.

Потоа, 22 случаи се регистрирани во Неготино, по 15 во Кочани и Радовиш, 14 во Пробиштип, по 11 во Струга, Свети Николе, Дебар, Берово и Виница, десет во Валандово, по девет во Крива Паланка и Ресен, седум во Богданци, пет во Македонска Каменица, по четири во Кратово и Македонски Брод, по три во Пехчево и Дојран, по два во Делчево, Крушево и Демир Капија и еден во Демир Хисар.

Пријавени се вкупно 32 починати лица: 13 од Скопје (84г,83г,77г,75г,73г,68г,66г,64г, 63г,63г,51г ,42г и 41г), по 2 пациенти од Прилеп (79г и 68г), Куманово (70г и 61г), Гостивар (72г и 69г), Кавадарци (88г и 49г), Штип (84г и 79г), Струмица (86г и 80г) и Неготино (81г и 67г), а по еден пациент е пријавен од Велес (70г), Охрид (79г), Струга (72г), Гевгелија (58г) и Делчево (33г). Триесет пациенти се починати во болнички услови, а двајца во домашни услови.

Регистрирани се 587 оздравени пациенти, односно, од Скопје – 316, Прилеп – 31, Куманово – 26, Велес – 23, Тетово – 22, Кавадарци и Битола – по 18, Гостивар – 17, Неготино -14, Штип, Струмица и Гевгелија – по 13, Крива Паланка – 8, Берово и Крушево – по 6, Кочани, Кичево, Ресен и Пробиштип – по 5, Свети Николе, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод – по 3, Охрид, Радовиш, Виница, Валандово и Демир Капија – по 2 и 1 од Делчево.

„Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 130.022, бројката на оздравени пациенти е 106.979, на починати е 3.781, а бројот на активни случаи изнесува 19.262“, стои во соопштението на МЗ.

Досега во земјава се направени вкупно 625.255 тестирања на Ковид-19, а во изминатото деноноќие се направени 4.445 тестови.