Повторно одложено судењето на Мариглен Демири за учество во Шарената револуција

Повторно се одложи судењето на Мариглен Демири, обвинет за оштетување на претседателската канцеларија на првиот ден од протестите на Шарената револуција пред три години, пренесе Макфакс. Рочиштето било одложено поради најавено отсуство на неговиот адвокат, додека следното е закажано за 31 мај.

Демири се товари „за учество во толпа што ќе изврши кривично дело“, во врска со неговото учество на протестот на 13 април 2016 година, кога револтирани граѓани по одлуката за аболиција ја демолираа канцеларијата на претседателот Ѓорге Иванов. Судскиот процес против Демири започна уште во јануари 2017 година.

Судот лани им изрече ослободителни пресуди на Здравко Савески и Владимир Куновски за истиот случај.