Повеќе од 200 руски лекари потпишаа писмо барајќи од Путин да „престане да го злоупотребува“ Навални

Повеќе од 200 руски лекари денеска потпишаа отворено писмо до претседателот Владимир Путин, барајќи од него да стави крај на злоупотребувањето на опозицискиот лидер Алексеј Навални, кој беше сместен во самица на новогодишната ноќ по 10-ти пат откако минатата година беше осуден на девет години затвор.

Писмото првично беше објавено на Фејсбук од Александар Ванјуков, хирург од Москва, повикувајќи ги претставниците на медицинската заедница да се приклучат на апелот. Подоцна го објави и „Медуза“, руски независен медиум кој работи од Латвија.

Во отвореното писмо, лекарите изразуваат „голема загриженост за животот и здравјето“ на затвореникот, додавајќи дека „одбивањето на Федералната казнено-поправна служба да ги обезбеди потребните лекови директно му се заканува на животот на Навални“.

Во понеделникот, адвокатот на Навални, Вадим Кобзев, рече дека тој има треска, треска и кашлица. Со петицијата се бара „целосен преглед“ и пристап до „соодветен медицински третман“ за опозицискиот лидер.

Кон крајот на декември, Навални ги обвини затворските власти дека го користат неговото здравје како средство за притисок врз него.

Во серија твитови, тој напиша дека чувствува силни болки во грбот по неколкумесечниот притвор, обвинувајќи ги затворските власти дека му ја скратиле медицинската документација и му дале непознати лекови.

Навални беше уапсен по неговото враќање во Русија во јануари 2021 година, откако се лекуваше во Германија по сомнежот за труење од Кремљ. Руската влада пак негираше вмешаност во труењето. Руските власти подоцна го осудија на две и пол години затвор за, како што рекоа, прекршување на условното ослободување додека се опоравувал во Германија.

Во март 2022 година, Навални потоа беше осуден на девет години строга затворска казна, откако рускиот суд го прогласи за виновен за измама од големи размери и непочитување на судот.

Во јуни пак, тој беше префрлен во колонија на строг режим во градот Мелехева, 250 километри источно од Москва, место кое неговиот портпарол на Твитер го опиша како „монструозно“.