МЗ: 464 нови случаи на КОВИД-19, 435 оздравени и 23 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 4.553 тестирања, а регистрирани се 464 нови случаи на КОВИД-19.

Од нив во Скопје се 225, потоа во Куманово – 42, Струмица – 35, Штип – 27, Велес – 24, Охрид – 21, Прилеп – 15, Тетово – 10,  Свети Николе – 8, Кичево – 7, Ресен – 6, Кавадарци, Кочани и Кратово – по 5, Гостивар, Битола, Дебар и Виница – по 4, Радовиш и Крива Паланка – по 3, Струга и Неготино – по 2, Гевгелија, Македонски Брод и Дојран – по 1.

Регистрирани сe 435 оздравени пациенти од: Скопје – 183, Гостивар – 43, Куманово – 27, Струмица – 22, Битола – 20, Кичево – 19, Штип – 15, Свети Николе – 13, Кавадарци – 11, Прилеп – 10, Велес и Кочани – по 8, Ресен и Богданци – по 7, Делчево – 6, Неготино – 5, Радовиш и Кратово – по 4, Гевгелија, Крива Паланка, Виница, Валандово и Македонска Каменица – по 3, Берово, Крушево и Македонски Брод – по 2, Пробиштип и Демир Хисар – по 1.

Пријавени се 23 починати лица, од кои 11 од Скопје, по 3 починати лица од Охрид и Струга, 2 починати лица од Велес и по едно од Тетово, Куманово, Кичево и Македонски Брод.

Од пријавените 21 лице е починато во болнички услови и 2 се починати во домашни услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.223.054 тестирање на КОВИД-19.

„Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 183.523, бројката на оздравени пациенти е 163.852, на починати е 6.259, а бројот на активни случаи изнесува 13.412“, соопштува министерството.