МЗ: 35 починати, 890 новозаразени и 1.024 оздравени од Ковид-19

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во изминатото деноноќие од Ковид-19 починале 35 лица. Починале 7 лица од Скопје (35г, 39г, 61г, 69г, 73г, 80г, 84г), 6 лица од Куманово (65г, 70г, 73г, 74г, 76г и 87г), по 3 починати лица од Прилеп (71г, 72г и 77г) и Битола (64г, 65г и 74г), по 2 лица од Кавадарци (75г и 76г), Велес (53г и 79г), Штип (67г, 69г), Струмица(54г и 84г), Крива Паланка(71г и 72г) и Струга(62г и 72г) и по едно лице од Гостивар (77г), Кочани (34г), Кичево (57г) и Охрид (77г).

Од МЗ исто така информираа дека во последните 24 часа се потврдени 890 нови случаи на Ковид-19. Регистрирани се 349 случаи во Скопје, 68 во Битола, 59 во Куманово, 52 во Прилеп, 36 во Тетово, 35 во Струмица, 32 во Велес, 29 во Охрид, 27 во Кавадарци, 25 во Штип, 24 во Кочани, 20 во Кичево, 19 во Гостивар, 15 во Виница, 14 во Гевгелија, по 11 во Неготино и Валандово и по 9 случаи во Струга, Свети Николе и Радовиш.

Потоа, регистрирани се 7 случаи на Ковид-19 во Пробиштип, 6 во Крива Паланка, по 4 во Ресен и Берово, по 3 во Делчево и Демир Хисар, по 2 во Богданци, Демир Капија и Кратово и по 1 случај е регистриран во Крушево, Македонски Брод, Пехчево и Дојран.

Регистрирани се 1.024 оздравени пациенти, односно, од Скопје – 464, Битола – 74, Куманово – 65, Прилеп – 60, Кавадарци – 51, Велес – 40, Гостивар – 27, Штип – 26, Тетово – 25, Струмица и Гевгелија – по 21, Берово –16, Кочани – 15, Кичево, Неготино и Валандово – по 13, Радовиш – 12, Ресен – 9, Свети Николе – 8, Крива Паланка – 7, Виница и Богданци – по 6, Македонски Брод и Дебар – по 5, Пробиштип, Демир Капија, Крушево и Делчево – по 4, Пехчево – 3, Кратово – 2 и 1 од Дојран.

„Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 145.001, бројката на оздравени пациенти е 120.707, на починати е 4.357, а бројот на активни случаи изнесува 19.937“, стои во соопштението на МЗ.

Досега во земјава се направени вкупно 681.272 тестирања на Ковид-19, а во изминатото деноноќие се направени 3.284 тестови.