МЗ: 301 нов случај на КОВИД-19, 192 оздравени и седум починати лица

Министерството за здравство (МЗ) информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.814 тестирања, а регистриран е 301 нов случај на КОВИД-19.

Регистрирани сe 192 оздравени пациенти и 7 починати лица. Од пријавените, сите се починати во болнички услови.

Направени се 3.814 тестови. Досега во земјата се направени вкупно 1.519.050 тестирања на Ковид-19.

„Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 221.095, бројот на оздравени пациенти е 207.755, на починати е 7.801, а бројот на активни случаи изнесува 5.539“, информираат од министерството.