Muse го најави новиот албум „Drones“

Музичката група Muse ги откри деталите за новиот албум насловен „Drones“, како и турнеја низ Велика Британија. Претходно, групата на својот официјален Инстаграм профил го откри името на албумот, а сега веќе најави дека содржи 18 песни и ќе излезе на осми јуни.

Албумот претставува соработка помеѓу групата и продуцентот Robert John “Mutt” Lange.

Фронтменот Matt Bellamy, за албумот вели дека го истражува патувањето на луѓето и нивното откажување од надежта. Бендот утре ќе ја објави новата песна од албумот „Psycho“ која ќе биде достапна на Youtube, а на 23 март ќе биде објавен вториот сингл „Dead Inside“.

Листа на песните кои се дел од новиот албум:

‘Dead Inside’
‘[Drill Sergeant]’
‘Psycho’
‘Mercy’
‘Reapers’
‘The Handler’
‘[JFK]’
‘Defector’
‘Revolt’
‘Aftermath’
‘The Globalist’
‘Drones’

Извор: NME