„Моќта на кучето“ ги предводи номинациите за Оскар

Драмата „Моќта на кучето“ на режисерката Џејн Кампион ќе има најмногу номинации за овогодишните награди Оскар.

Филмот, во кој главната улога ја толкува Бенедикт Камбербач, е номиниран во дури 12 номинации, и тоа за најдобар филм, режија, адаптирано сценарио, актер, две номинации за најдобар спореден актер и за најдобра споредна актерка, најдобра кинематографија, продукција, музика, звучни ефекти и монтажа.

Кампион последен пат освои оскар во 1994 година за филмот „Пијано“, а истовремено стана прва режисерка со две номинации за најдобра режија.

Со 10 номинации е и филмот „Дина“ на Денис Вилнев – адаптацијата на култниот научно-фантастичен роман на Френк Херберт. По седум номинации имаат „Приказната од Западната страна“ и „Белфаст“.

За најдобар филм покрај „Моќта на кучето“, „Дина“, „Белфаст“ и „Приказна од Западната страна“ конкурираат и „Кралот Ричард“, „КОДА“, „Не гледај нагоре“, „Вози ја мојата кола“, „Ликорис Пица“ и „Кошмарна уличка“.

За најдобар режисер покрај Кампион, номинирани се и Стивен Спилберг (Приказна од Западната страна), Кенет Бранаг (Белфаст), Рисуке Хамагучи (Вози ја мојата кола) и Пол Томас Андерсон (Ликорис Пица).

За најдобар актер меѓу номинираните се: Хавиер Бардем (Да се биде Рикардо), Бенедикт Камбербач (Моќта на кучето), Ендру Гарфилд (Тик, Тик, Бум!), Вил Смит (Кралот Ричард) и Дензел Вошингтон (Трагедијата на Магбет).

Во конкуренција за најдобра актерка ќе бидат: Џесика Честејн (Очите на Теми Феј), Оливија Колман (Изгубената ќерка), Пенелопе Круз (Паралелни мајки), Никол Кидман (Да се биде Рикардо) и Кристен Стјуарт (Спенсер).

По номинациите следува гласање од членовите на Американската филмска академија пред главната церемонија која е закажана за 27-ми март.

Целосната листа на номинации погледнете ја на следниов ЛИНК.