Големи поплави во Индија и Бангладеш

Најмалку 18 лица загинаа во големите поплави кои ги зафатија североисточните делови на Индија и Бангладеш, оставајќи милиони домови под вода и прекинувајќи ги транспортните врски, пренесува АП.

Во индиската држава Асам, најмалку девет луѓе загинаа во поплавите, а 2 милиони ги виделе своите домови потопени, според државната Агенција за управување со катастрофи.

Во меѓувреме, гром во делови на соседен Бангладеш уби девет лица во петокот.

Двете земји побараа помош од своите воени сили бидејќи се наѕираат нови поплави со дождови кои се очекува да продолжат во текот на викендов.

Брахмапутра, една од најголемите азиски реки, ги проби нејзините насипи од кал, поплавувајќи 3.000 села и земјоделски површини во 28 од 33 области на Асам.

„Очекуваме умерени до обилни врнежи од дожд во неколку делови на Асам до недела. Обемот на врнежи е без преседан“, рече Санџај О’Нил, службеник во метеоролошката станица во Гаухати, главниот град на Асам.

Неколку железнички линии беа откажани во Индија поради непрестајните дождови во последните пет дена. Во градот Хафлонг во јужниот дел на Асам, железничката станица беше под вода, а поплавените реки наталожија кал и тиња долж железничките пруги.

Армијата на Индија е мобилизирана да им помогне на агенциите за одговор при катастрофи во спасувањето на заглавените луѓе и обезбедувањето храна и други основни работи. Војниците користеле глисери и сплавови на надувување за да се движат низ потопените области.

Во Бангладеш, најтешко се погодени областите во близина на индиската граница.

Нивото на водата во сите поголеми реки низ земјата се зголемуваше, според прогнозирањето на Центарот за поплави во Дака. Земјата има околу 130 реки.

Центарот соопшти дека ситуацијата со поплавите најверојатно ќе се влоши во најтешко погодените области Сунамгањ и Силхет во североисточниот регион, како и во областите Лалмонирхат, Куриграм, Нилфамари и Рангпур во северниот дел на Бангладеш.

Летовите на меѓународниот аеродром Османи во Силхет се прекинати три дена бидејќи поплавите речиси стигнаа до пистата, изјави Хафиз Ахмед, управител на аеродромот.

Минатиот месец, поплава пред монсуните, предизвикана од наплив на вода од возводно во североисточните држави на Индија, ги погоди северните и североисточните региони на Бангладеш, уништувајќи ги посевите и оштетувајќи домови и патишта. Земјата само што почна да закрепнува кога свежите дождови повторно ги поплавија истите области оваа недела.

Бангладеш, нација со 160 милиони жители, е ниска и се соочува со закани од природни катастрофи како што се поплави и циклони, влошени од климатските промени. Според Меѓувладиниот панел на ОН за климатски промени, околу 17% од луѓето во Бангладеш ќе треба да се преселат во текот на следната деценија ако глобалното затоплување продолжи со сегашното темпо.