[Галерија] Како светот ја дочека новата 2023 година

Со огномети и прослави светот ја дочека новата 2023 година полна со несигурности поради економската криза, стравот од нови ковид-варијанти и политичките последици од војната во Украина. Многу од градовите одржуваа празнувања без никакви рестрикции за првпат по почетокот на пандемијата.

Преку фотогалеријата на Гардијан ви пренесуваме дел од атмосферата во некои од најголемите светски градови:

Сиднеј, Австралија / Фото: David Gray/AFP/Getty Images

Мумбај, Индија / Фото: Punit Paranjpe/AFP/Getty Images

Токио, Јапонија / Фото: Issei Kato/Reuters

Бахмут, Украина / Фото: Sameer Al-Doumy/AFP/Getty Images

Хонг Конг, Кина / Фото: Tyrone Siu/Reuters

Банког, Тајланд / Фото: Athit Perawongmetha/Reuters

Вухан, Кина / Фото: Getty Images/Getty

Манила, Филипини / Фото: Ezra Acayan/Getty Images

Киев, Украина / Фото: Valentyn Ogirenko/Reuters

Најроби, Кенија / Фото: Yasuyoshi Chiba/AFP/Getty Images

Атина, Грција / Фото: Louisa Gouliamaki/AFP/Getty Images

Лондон, Англија / Фото: Dan Kitwood/Getty Images

Њујорк, САД / Фото: Alexi Rosenfeld/Getty Images