Француските наставници штрајкуваат, незадоволни се од училишните ковид-мерки

Француските наставници излегоа на национален штрајк за да изразат револт поради начинот на кој владата се справува со ситуацијата со вирусот во училиштата, осудувајќи ги збунувачките правила и повикувајќи на поголема заштита, пренесува АП.

Исцрпени од притисоците на зголемените случаи на КОВИД-19, се очекуваше големо мнозинство наставници да го поддржат повикот на 11 синдикати да протестираат против нарушувањата на часовите поради коронавирусот и постојаното менување на правилата за изолација.

Синдикатите одржаа уличен протест денес претпладнето во центарот на Париз.

Франција е во епицентарот на тековната борба на Европа против КОВИД-19, со нови инфекции кои надминуваат 360.000 дневно оваа недела, поттикнати од заразната варијанта на омикрон. Наставниците се вознемирени и сакаат појаснувања за правилата и повеќе заштитните мерки, како што се дополнителни маски и тестови за да помогнат при таквите заложби.

„Месец јануари е тежок (за училиштата)“, призна министерот за образование Жан-Мишел Бланкер на телевизијата Франс 2. Неговото министерство регистрираше 50.000 нови случаи на КОВИД-19 меѓу учениците во „последните денови“ и огромен број часови беа затворени поради вирусот: 10.553. Се очекува бројките да се влошат во наредните недели.

Синдикатите процениле дека 62% до 75% од наставниците го поддржуваат протестното движење, во зависност од тоа во кое училиште се поставени. Владата соопшти дека 27 отсто од наставниците штрајкуваат.

Синдикатот на наставниците SNUIPP вели дека незадоволството се зголемува меѓу наставниците по француски јазик. Од 6 јануари, властите веќе воведоа две измени во правилата за тестирање на учениците, оставајќи многумина револтирани.

„Ситуацијата од почетокот на јануарската учебна година создаде неопислив хаос и силно чувство на оттуѓеност и гнев кај училишниот персонал“, велат од синдикатот.

SNUIPP повикува на враќање на претходното правило со кое се исклучуваат часовите за една недела ако детето е позитивно тестирано.

Наставниците исто така бараат маски со повисок квалитет, повеќе тестирања во училиштата и уреди на часовите предупредувајќи дека е потребна вентилација.

Штрајкот доаѓа откако француските сенатори го одобрија нацрт-законот со кој се бара од возрасните да обезбедат доказ за вакцинација за да влезат во ресторани и барови, кина, театри, музеи, спортски арени и меѓурегионални возови. Невакцинираните деца меѓу 12 и 17 години може да покажат негативен тест.

Мерката ќе стапи на сила откако парламентот ќе го одобри законот до следната недела.