Westworld и Saturday Night Live со најмногу Еми номинации

Серијата “Westworld” и шоуто “Saturday Night Live” со по 22 номинации ја предводат листата на кандидати за 69-тото издание на Прајм-тајм Еми наградите, во која се одбележуваат најдоброто од телевизиската продукција за минатата година.

Од телевизиските мрежи, ХБО води со вкупно 111 номинации, додека на второто место е Нетфликс со 91 номинација.

Доделувањето на наградите ќе се одржи на 17-ти септември во Мајкрософт Театрот во Лос Анџелес. Церемонијата ќе ја води водечкиот американски комичар Стивен Колбер.

Во продолжение номинациите во некои од позначајните категории:

Најдобра драма серија:

“Better Call Saul”
“The Crown”
“The Handmaid’s Tale”
“House of Cards”
“Stranger Things”
“This Is Us”
“Westworld”

Најдобра комедија:

“Atlanta”
“Black-ish”
“Master of None”
“Modern Family”
“Silicon Valley”
“Unbreakable Kimmy Schmidt”
“Veep”

Најдобра лимитирана серија:

“Big Little Lies”
“Fargo”
“Feud: Bette and Joan”
“The Night Of”
“Genius”

 

Најдобра актерка во драма:

Виола Дејвис (“How to Get Away with Murder”)
Клер Фој (“The Crown”)
Елизабет Мос (“The Handmaid’s Tale”)
Кери Расел (“The Americans”)
Иван Рејчел Вуд (“Westworld”)
Робир Рајт (“House of Cards”)

Најдобар актер во драма:

Стерлинг К. Браун (“This Is Us”)
Ентони Хопкинс (“Westworld”)
Боб Оденкирк (“Better Call Saul”)
Метју Рајс (“The Americans”)
Лиев Шрејбер (“Ray Donovan”)
Кевин Спејси (“House of Cards”)
Мило Вентимиља (“This Is Us”)

Најдобра актерка во комедија:

Памела Адлон (“Better Things”)
Трејси Елис-Рос(“black-ish”)
Џејн Фонда (“Grace and Frankie”)
Лили Томлин (“Grace and Frankie”)
Алисон Џени (“Mom”)
Ели Кемпер (“Unbreakable Kimmy Schmidt”)
Џулија Луис-Драјфус (“Veep”)

Најдобар актер во комедија:

Ентони Андерсон (“Black-ish”)
Азиз Ансари (“Master of None”)
Зак Галифианакис (“Baskets”)
Доналд Гловер (“Atlanta”)
Вилиам Х. Мејси (“Shameless”)
Џефри Тамбор (“Transparent”)

Најдобра актерка во лимитирана серија:

Кери Кун (“Fargo”)
Фелисити Хофман (“American Crime”)
Никол Кидман (“Big Little Lies”)
Џесика Ланж (“Feud”)
Сузан Сарандон (“Feud”)
Риз Витерспун (“Big Little Lies”)

Најдобар актер во лимитирана серија:

Риз Ахмед (“The Night Of”)
Бенедикт Кумбербач (“Sherlock: The Lying Detective”)
Роберт Де Ниро (“The Wizard of Lies”)
Јуан Мекгрегор (“Fargo”)
Џефри Раш (“Genius”)
Џон Туртуро (“The Night Of”)

Најдобро варајaти ток-шоу

“Full Frontal With Samantha Bee”
“Jimmy Kimmel Live!”
“Last Week Tonight With John Oliver”
“The Late Late Show With James Corden”
“Real Time With Bill Maher”
“The Late Show with Stephen Colbert”

Најдобар телевизиски филм:

“Black Mirror: San Junipero”
“Dolly Parton’s Christmas Of Many Colors: Circle Of Love”
“The Immortal Life Of Henrietta Lacks”
“Sherlock: The Lying Detective (Masterpiece)”
“The Wizard Of Lies”

Целосната листа на номинирани можете да ја погледнете ОВДЕ.