Во полициска акција е уапсен професорот Бобек Шуклев

Во присуство на силно полициско обезбедување денеска на Економскиот факултет е уапсен професорот Бобек Шуклев, кој долги години беше и декан на овој факултет.

Како што јавува порталот Press24 од извори во истрагата, осомничени се вкупно осум лица, а МВР акцијата ја води под кодното име „Ерзмус“.

Тие се сомничат за повеќе коруптивни дела како поткуп, противправно посредување, злоупотреба на службена положба и овластувања.