Во Кина се гради реплика на Титаник во реална големина

Реплика во реална големина на еден од најпознатите бродови во историјата, Титаник, ќе стане туристичка атракција во тематски парк во Кина.

Изградбата на бродот, долг 269 метри, започна денес и е во план да биде закотвен на пристаништето во руралната средина Сечуан.

Оригиналниот брод, кој беше дело на Харланд и Волф во Белфаст, удри во санта мраз и потона во Атлантскиот океан во 1912 година, при што починаа 1500 луѓе. Несреќата се случи за време на неговото патување од Саутемптон до Њујорк.

Приказната за овој брод фасцинира и денес голем дел од популацијата во Кина, а особено по филмот од 1997 година, со Кејт Винслет и Леонардо Дикаприо во главните улоги.

Режисерот на филмот, Џејмс Камерон, направи реплика која имаше 90 отсто сличност со историскиот брод, иако досега не е изградена реплика во реална големина.

Австралискиот милијардер Клив Палмер ги најави плановите да создаде ист таков брод во 2012 година, но проектот се уште не е завршен.

Внатрешноста на кинеската реплика ќе биде речиси идентична како оригиналниот брод, со простории за бал, театар, базен за пливање и кабини за прва класа, со дополнителни услуги како wi-fi.

Компанијата првпат го најави проектот во 2014 година и за него ќе се потрошат 115 милиони фунти.