[Видео] Трејлерот за новиот „Star Wars“ ветува многу

Star Wars: The Force Awakens“ е најновиот, седми филм од најпознатиот научно-фантастичен серијал, чија премиера е закажана за 18 декември годинава. Режијата е на J.J. Abrams, а сценариото на Lawrence Kasdan и Abrams. Во филмот играат актеритеJohn Boyega, Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, Andy Serkis, оскаровката Lupita Nyong’o, Gwendoline Christie, Crystal Clarke, Pip Andersen, Domhnall Gleeson и ветеранот Max von Sydow.

Филмот ќе биде првиот од највената трета трилогија приказни „Star Wars“, а во него ќе се појават и ѕвездите од претходните изданија на оваа сага: Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, Anthony Daniels, Peter Mayhew и Kenny Baker. Музиката повторно ќе биде дело на прославениот филмски композитор John Williams. Делови од филмот се снимани во Абу Даби и на Исланд.

Судејќи според вториот трејлер, објавен денеска, филмот ветува уште едно големо уживање за фановите на епската приказна: