[Видео] Ретроспектива на исклучителната кариера на Принс

Принс, музичка суперѕвезда и пионер на фанкот, кој има објавено 39 албуми и е добитник на седум Греми награди, почина вчера на 57-годишна возраст.

Музичарот не се чувстуал добро неколку денови пред да почине, а бил примен во болница во Илиноис минатата недела.

Почина во неговото домашно студио во Чанхасен, Минесота.

Во негова чест, Guardian објави видео од најсјаните моменти од неговата кариера.