[Видео] Метеор го осветли небото над Норвешка

Голем метеор синоќа на кратко го осветли небото во јужна Норвешка, создавајќи спектакуларна светлосна глетка додека татнеше низ небото, објави Ројтерс.

Експерти сметаат дека можеби дел од метерот ја погодил Земјата, недалеку од главниот град Осло.

Засега нема регистрирано повредени или материјални штети.

Извештаите од метеорот започнаа да пристигнуваат околу 1 часот по полноќ по локално време. Веб-камера во Холместранд, јужно од Осло, сними огнена топка како паѓа од небото и еруптира во силен блесок, осветлувајќи марина.

Норвешката мрежа за метеори во неделата анализирала видеоснимки и други податоци за да се обиде да ги одреди потеклото и дестинацијата на метеорот.

Прелиминарните податоци сугерираат дека метеорит можеби ја погодил Земјата во голема пошумена област, наречена Финемарка, на само 60 километри западно од главниот град Осло, соопшти мрежата.

„Ова беше лудо“, изјави за Ројтерс Мортен Билет од мрежата, кој го виде и го слушна метеорот.

До недела попладнето немаше знаци за метеор и со оглед на „бараната“ локација, може да се потребни „околу 10 години“ во потрага по можни метеори, рече Билет.

Метеорот патувал со 15-20 километри во секунда и го осветлувал ноќното небо околу пет до шест секунди, рече Билет. Летото небо беше темно, бидејќи деновите почнаа да се намалуваат крајот на јуни.

„Она што го имавме минатата ноќ беше голема карпа што патуваше веројатно од меѓу Марс и Јупитер, што е нашиот астероиден појас. И тоа создава татнеж, лесна и голема возбуда кај нас (експертите) и можеби некои стравувања меѓу другите “, Рече Билет.