„Unknown “ фестивал на почетокот на септември во Ровињ

Од 8 до 12 септември во Ровињ ќе се одржи познатиот „Unknown“  фестивал на кој настапуваат звучни имиња од светот на музиката. Перформансот на легендарните Chic Ft. Nile Rodgers, шоуто на Clean Bandit, триото „London Grammar“ и пионерите Moderat се само дел од листата на изведувачи кои ќе настапат во живо на главната фестивалска сцена.

„Unknown 2014“ фестивал на почетокот на септември во Ровињ

Со свој диџеј сет пак ќе се претстават Disclosure, Jamie XX, DJ Koze, Eats Everything, Richy Ahmed, Prins Thomas и Fainting By Numbers. Веќе е потврдено учеството на повеќе од 50 артисти меѓу кои Chvrches, Wild Beasts, Mount Kimbie, DJ Harvey, George Fitzgerald, TEED и John Talabot, со што фестивалот „Unknown 2014“ се најавува како еден од најзначајните настани летово во Хрватска.

Поради големата конкуренција, „Unknown“ годинава нуди богата програма на изведби во живо и електронски перформанси. Познатите музичари ќе приредат незаборавни шоуа на сцените кои се наоѓаат среде шума или на идиличните плажи на Истра. Во рамки на фестивалот годинава се враќаат островските забавите водени од Young Turks и Numbers. Забави ќе има и на изолираните острови, инаку достапни само со брод за посетителите на „Unknown 2014“ , а се најавуваат и забави на брод со „Resident Advisor“ и „Hot Chip“.

Сместен на идилична локација во Ровињ, среде шума и кристално бистрата вода на Јадранот, „Unknown“ на почетокот на септември се чини како одличен избор за прослава на последните денови од летото.

ПРОГРАМА:

Настапи во живо:
Chic Ft. Nile Rogers / Chvrches / Clean Bandit / London Grammar / Moderat / Wild Beasts / Jungle / Mount Kimbie / Forest Swords / Henrik Schwarz / James Holden / Kink / Lapalux / Ten Walls

DJ:
Disclosure
Dixon / Dj Harvey / Jamie XX / Seth Troxler
Âme / Daniel Avery / Dj Koze / Dusky / Eats Everything / Erol Alkan / Fainting By Numbers / George Fitzgerald / Gerd Janson / Heidi / Jackmaster / John Talabot  / Joy Orbison / Kim Ann Foxman / Mano Le Tough / Michael Mayer / Optimo / Prins Thomas / Richy Ahmed / Rub N Tug / Ryan Elliott / / Simian Mobile Disco / Tale Of Us / The 2 Bears / Totally Enormous Extinct Dinosaurs / Waze & Odyssey

Auntie Flo / Bad Passion / Capablanca / Cutloose / Eskimo Twins / Force Of Nature / Gatto Fritto / Geddes / Genius Of Time / Giles Smith & James Priestley / Harri And Domenic Cappello / Hunee Jennifer Cardini / Last Waltz / Lord Of The Isles / Man Power / Mike Jones / Mister Saturday Night / Nicola Bear / Paramida / People Get Real / Red Axes / Scott Fraser / Simon Baker / Spencer / The Sonic Emporium / Tim FairPlay / Tom Grainger