Уапсени ЛГБТ активисти откако закачиле знамиња со виножито на статуи во Варшава

Три лица се уапсени и обвинети за поставување ЛГБТ знамиња на статуи во Варшава.

Полската полиција ги товари за уништување споменици и навреда на религиозни чувства.

Активистите кои протестираат против анти-ЛГБТ-политиката на претседателот Анджеј Дуда поставија знамињата на статуите со Исус Христос, астрономот Коперник и Варшавската сирена.

Тие исто така им ставија розови маски на лице со анархо-квир симбол.

Премиерот Матеуш Моравиески ги осуди активистите, велејќи дека статуите симболизираат вредности што се важни за милиони Полјаци.

Сепак, активисти кои беа дел од демонстрациите рекоа дека протестираат против хомофобичната идеологија на владините службеници.

Обвинителите сега мора да одлучат дали ќе го изведат случајот пред суд.

Во Полска, кривичното дело е навреда на религиозни чувства и се казнува со парична казна или до две години затвор.

Претседателот Дуда неодамна положи заклетва за неговиот втор мандат.

Тој беше реизбран на 13 јули, тесно победувајќи го предизвикувачот Рафал Трзасковски. Тоа беше најтесната победа на Полска во претседателски избори од крајот на комунизмот во 1989 година.

За време на неговата кампања претходно оваа година, тој предложи да се воведе забрана за истополовите бракови и посвојување во уставот на Полска.

Дуда и неговата влада исто така честопати користеа хомофобичен јазик против ЛГБТ заедницата.

За време на претседателската кампања, на пример, Дуда рече дека ЛГБТ движењето е „повеќе погубно“ и од комунизмот.

Тој исто така ја обвини заедницата дека се обидува да ги „присили“ ЛГБТ правата на нацијата.

Полска во моментот не ги признава истополовите заедници – без разлика дали се бракови или граѓански заедници. Истополовите парови исто така се законски забранети да посвојуваат деца.

Минатиот месец, ЕУ рече дека ќе скрати средства за шест полски градови кои се изјаснија за „зони без ЛГБТ“.

Исто така, Полска, минатиот месец објави дека се повлекува од европскиот договор чија цел е да се спречи насилство врз жените.

Министерот за правда Збигњев Зиобро рече дека договорот, познат како Истанбулска конвенција, е „штетен“ затоа што бара училиштата да ги учат децата за полот.